fbpx

ADGB: Rojava halkıyla dayanışmayı yükseltelim

Paylaş

Avrupa Demokratik Güç Birliği – ADGB Rojava Devrimi’nin 10. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yayınlayarak yeni saldırı olasılıklarına karşı Rojava Halkıyla dayanışmayı yükseltmeye çağırdı. Açıklamada Rojava’ya yeni saldırılar planlayan Türkiye’nin savaş uçaklarını engellemek için Rojava’nın uçuşa yasak bölge olarak ilan edilmesi istendi.

ADGB’nin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Rojava halkıyla dayanışmayı yükselt!

Katliam ve soykırımı önlemek için Rojava hava sahası uçuşa yasaklansın!

2011 yılında gerçekleşen Rojava Devrimi, gerçekleştiği günden itibaren Rojava bölgesindeki tüm halklar ve inançlar için inanılmaz özgürlük ortamı sağladı. Kadın özgürleşmesi, doğanın korunması, eşit ve bir arada yaşam devrimin temel gündemleri oldu. Gericiliğe hapsedilmiş Ortadoğu’da muazzam ilerlemeye tanık olan Rojava bölgesi, başta DAİŞ karanlığı olmak üzere, bölge gerici devletlerine karşı kahramanca direnerek devrimi korudu ve günümüze taşıdı.

Ardı arkası kesilmeyen sömürgeci devletlerin saldırıları, fasist Erdoğan-Bahçeli liderliğindeki Türk devletinin geçtiğimiz aylarda Rojava’yı işgal tehditleriyle bugün ayyuka çıkmış durumda. Daha önce Afrin ve Serikani gibi bölgeleri işgal ederek, kendisine bağlı gerici çeteleri yerleştirmiş olan faşist rejim, bölgedeki yüz binlerce Kürt halkını katliamlarla, işkence, taciz ve tecavüzle göçe zorlamış, bu alanların demoğrafik yapısıyla oynayarak Kürtsüz bölgeler yaratmayı hedeflemiştir.

Türk devletinin soykırımcı politikaları karşısında üç maymunu oynayan ABD, AB ve Rusya gibi emperyalist kapitalist ülkeler, son tehditler karşısında da Rojava halklarına boyun eğmeyi dayatmaktalar. Rusya, Rojava devrim güçlerini Suriye devletine biat etmeye zorlarken, ABD ve AB ise NATO müttefiki Türk devletine boyun eğmeyi, demokratik ve özgür yaşamdan vazgeçmeyi dayatmaktadır. Oysa işgal ve savaş sadece bir toprak parçasının gasp edilmesi değil, aynı zamanda binlerce insanın yerinden yurdundan edilmesi, göçe zorlanması, katledilmesi, açlık ve yoksulluğa mahkum edilmesi anlamına geliyor.

Rojava halkı ve devrim güçleri hiç bir baskı ve tehdide boyun etmemekle birlikte, olası bir işgal saldırısına karşı kendi özsavunmasını güçlendirmekte. Ancak eşitsiz güç ilişkileri içerisinde, tıpkı Kobane direnişinde olduğu gibi dünya halklarının bugünden ayağa kalkarak Rojava halklarıyla omuz omuza enternasyonal duruşu faşist Türk devletinin işgal planlarını boşa düşüreblir.

ADGB olarak Rojava halklarının mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. Çünkü, Rojava devrimi yaşanabilir bir dünya için özgürlük ve eşitlik isteyenlerin devrimidir. Rojava devrimi kadın devrimidir, doğayla barışık yaşam örneğidir. Bu nedenle, Rojava’dan 33 siyasi partinin geçtiğimiz günlerde Rojava hava sahasının askeri amaçla kullanılmasına karşı uçuş yasağının getirilmesi için başlatmış olduğu kampanyayı destekliyoruz.

Avrupa’da yaşayan tüm yerli ve göçmenleri; demokrasi ve insanlıktan yana tüm güçleri kampanyanın bir parçası olmaya, seferberlik ruhunu kuşanarak savaş ve işgal saldırı ve tehditlerini boşa çıkarmaya çağırıyoruz. Kampanyanın bir parçası olarak 23 Temmuz’da Avrupa’nın bir çok noktasında gerçekleştirilerecek yürüyüş ve mitinglere katılmaya, Avrupa saati ile 19:00’da başlayacak Hashtag eyleminde sesimizi birleştirmeye çağırıyoruz.

Kahrolsun sömürgeci savaş ve işgal! Yaşasın Rojava Devrimi! Yaşasın halkların kardeşliği!