fbpx

Danimarka AB ortak savunma politikasına katılmaya hazırlanıyor

Paylaş

Danimarka, 30 yıl boyunca dışında kaldığı Avrupa Birliği (AB) ortak savunma politikasına katılmak için bugün yapılan referandumda sandık başında. 

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için başvururken Danimarka da politika değişikliğine gidiyor. 

Rusya’nın 24 Şubat’ta başladığı Ukrayna işgali sonrası Danimarka hükümeti, 1 Haziran’da AB ortak savunma politikasına katılmak için referandum yapılması kararı aldı.  

Yapılan anketler, 4,3 milyon olan seçmenin yüzde 65’nin ortak savunma politikasına katılım yönünde oy vereceğine işaret ediyor.  

Ancak analistler, 2015 yılında AB’ye daha fazla entegrasyon için yapılan referanduma ‘hayır’ denildiğini hatırlatarak düşük katılım olabileceği gerekçesiyle sonuca temkinli yaklaşıyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, pazar günü yapılan son televizyon tartışmasında seçmenlerin oylarını kullanması için çağrı yaptı. 

Ortak savunma politikasına katılmaları gerektiğini söyleyen Frederiksen, “Tüm kalbimle ‘Evet’ oyu vermemiz gerektiğine inanıyorum. Avrupa’da güvenlik için mücadele etmemiz gereken bir zamanda, komşularımızla daha fazla birlik olmalıyız” dedi.

1992’de Maastricht Sözleşmesi’ne ‘hayır’ çıktı

Danimarka 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesi ancak ülkede 1992 yılında yapılan referandumla birliğin temelini oluşturan Maastricht Sözleşmesi’nde fren yapıldı. Halkın yüzde 50.7’si AB’ye daha fazla yetki devrine ‘hayır ‘ dedi.

Referandumun ardından Danimarka ile AB arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşmayla Danimarka, adalet sistemi, vatandaşlık, para birimi ve savunma konularında kendi politikalarını koruma hakkı elde etti.

AB’nin temelini oluşturan Maastricht Sözleşmesi üye ülkelerin içişleri, adalet, güvenlik, ekonomik politikaları ile parasal işbirliği konularında ortak hareket etmelerini öngören kanunlardan oluşuyor.

Kaynak: Euronews Türkçe