fbpx

8 Mart’a katılması engellenen kadınlara dava açıldı

Paylaş

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak isteyen ve Kadıköy Vapur İskelesi’nde gözaltına alınan kadınlar hakkında “yaya veya araç trafiğine engel olmak” gerekçesiyle dava açıldı.

İstanbul’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak üzere geldikleri Kadıköy Vapur İskelesi’nde gözaltına alınan Kadın Savunma Ağı üyeleri hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Kadınların attığı sloganlar ve sokakta yürümeleri  “araç ve yaya trafiğini kapatmak” suçlaması olarak iddianamede yer aldı.

Konuya dair açıklama yapan Kadın Savunma Ağı “8 Mart yürüyüşlerine katılmak kanuna aykırı değil, temel bir haktır” diyerek “Haklarını savunan kadınları değil, erkek şiddetini engelleyin” diye seslendi.

Şaşırmadık

Açıklamada, “8 Mart 2022’ de Taksim’deki Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak üzere Kadıköy’den hareket eden 40 arkadaşımız Kadıköy iskelesinde usulsüz bir şekilde gözaltına alınmıştı. Arkadaşlarımız hakkında, ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Şaşırmadık (!) çünkü kadınlara 8 Mart’ı yasaklayanlar, koruyucu yasaları uygulamayanlar, 40 arkadaşımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne katılma hakkını da gasp etti” ifadelerine yer verildi.

Sloganlar ‘suç’ sayıldı

Yine açıklamada, iddianamede yer verilen kadınların attığı ve “suç” olarak görülen, “Emine’nin kocası ödesin, zamlara isyan”, “Feminist dünya yaratalım”, “20 yıldır yine yeni yeniden feminist isyanla diren”, “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin job, inadına isyan inadına özgürlük”, “Yaşasın feminist mücadelemiz”,  sloganlarının suç olmadığına vurgu yapıldı. Açıklamada atılan sloganların, bu ülkede yıllardır eşit ve özgür yaşamak için sürdürdükleri mücadelenin politik ifadeleri olduğu paylaşıldı.

Suç yaratmaya çalışmayın

İddianamede araç ve yaya trafiğini kapatacak şekilde yürüyüş yapıldığının iddia edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “40 kişinin sokakta yürüyüşü Kadıköy gibi kalabalık bir yerde yaya veya araç trafiğine engel olamaz. Suç yaratmaya çalışmayın. Karaköy’e geçmek üzere iskeleye gelindiğinde vapura binilmesine izin vermeyen çevik kuvvet, kadınların etrafını çevirerek ne vapura binilmesine ne de grubun dağılmasına izin vermiştir. Polis, arkadaşlarımızı darp ederek ve ters kelepçe yaparak gözaltına almıştır. Ulaşım haklarını da temel haklarını da gasp etmiştir” denildi.

Soruşturmayı da, iddianameyi de kabul etmiyoruz

8 Mart yürüyüşlerine katılmanın kanuna aykırı olmadığı, temel bir hak olduğu ifade edilen açıklamada, “Haklarını savunan kadınları değil, erkek şiddetini engelleyin. Haksız bir şekilde gözaltına alınan arkadaşlarımız değil, bu ülkede her gün kadınların, transların ve çocukların şiddete maruz bırakılmasına göz yumanlar, katilleri serbest bırakanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenler suçludur. Soruşturmayı da, iddianameyi de kabul etmiyoruz. Feminist mücadelemizden vazgeçmiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kaynak:GazeteKarınca