fbpx

Ukrayna’da muhalefet partilerinin faaliyetleri askıya alındı

Paylaş

Ukrayna’da aralarında “Sol Muhalefet”, “Ukrayna İlerici Sosyalist Partisi”, “Ukrayna Sosyalist Partisi” gibi partilerin de yer aldığı çok sayıda parti ve hareketin faaliyetleri askıya alındı.

Ukrayna’da Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin aldığı kararla çok sayıda parti ve hareketin faaliyetleri yasaklandı.

Kararı, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yayımladığı görüntülü mesajla duyurdu ve Konseyin ülkedeki savaşı göz önünde bulundurarak sıkıyönetim dönemi boyunca bazı siyasi partilerin faaliyetlerini askıya aldığını belirtti.

Zelenskiy, faaliyetleri durdurulan siyasi parti ve hareketlerin “Muhalefet Bloku”, “Sol Muhalefet”, “Sol Güçler Birliği”, “Ukrayna İlerici Sosyalist Partisi”, “Ukrayna Sosyalist Partisi”, “Sosyalistler”, “Yaşam İçin Muhalefet Platformu”, “Şaria Partisi”, “Bizim”, “Devlet” ve “Vladimir Saldo Bloku” olduğunu aktardı.

Zelenski, ayrıca “Vladimir Saldo Bloku” partisinin Ukrayna’da bilinmediğini ve seçimler öncesi Herson’da kurulduğunu belirtip, bu partinin Rusya yanlısı ve Herson Halk Cumhuriyeti’nin yaratılmasına katıldığı iddia edilen Herson belediye meclisi üyesi Saldo ile bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Ukrayna’da partiler kapatıldı, Avrupa görmezden geldi

Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy’in ülkedeki partilerin kapatılmasına ilişkin karara tepki gösterdi. Aldığı kararla Zelenskiy’nin toplumu böldüğünü söyleyen Volodin, Avrupa ülkelerinin ise buna göz yumduğunu belirtti.

Telegram kanalından açıklama yapan Volodin, “Bu Kiev yetkilileri için olağan uygulama, sakıncalı olanların ağzını kapatmak. Böylece Ukrayna halkını rehin alan rejimin keyfiliğinden bahseden herkes yargılama olmaksızın düşman ilan edilebilir” dedi.

Avrupa’nın bu duruma göz yumup devekuşu pozisyonuna geçtiğini kaydeden Volodin, “”Avrupa Konseyi’nden çıkmakla doğru yaptık. Bu kurum asıl görevini yerine getirmiyor, kenarda durup Ukrayna vatandaşlarının haklarının bariz ihlallerine izleyici kalıyorsa ne anlamı var?” dedi. Yasaklanan partiler arasında parlamentoda olanların da bulunduğunu dile getiren Volodin, Zelenskiy’nin bu kararla toplumu böldüğünü ifade etti.

Kaynak: Evrensel