fbpx

Can Candan Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüyor

Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden alınan akademisyen Can Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne yürütmenin durdurulması ve iptali için açtığı davada İstanbul 7.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin henüz rektör vekiliyken 16 Temmuz 2021’de görevden aldığı Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı öğretim görevlisi ve belgesel sinemacı Can Candan rektörlüğün kararına karşı 13 Ağustos 2021’de yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle için dava açmıştı.

Eğitim – Sen’in de müdahil olduğu davada İstanbul 2. İdare Mahkemesi 20 Ocak 2022’de ikinci kez yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar vermişti. 

Karara itiraz eden Candan’ın başvurusunu değerlendiren Yedinci İdare Dava Mahkemesi, 16 Şubat günü oy çokluğu ile yürütmenin durdurulmasına karar verdi. 

Candan: Görevime dönüyorum

14 yıldır Boğaziçi’nde Öğretim Görevlisi olan Candan, kararı avukatı Fırat Kuyurtar‘ın kendisine bildirdiğini belirterek haberi sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“Mesnetsiz iddialarla, haksız, hukuksuz bir şekilde 14 yıl hizmet verdiğim Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘görevden alınma’mın 227. gününde mahkemeden yürütmenin durdurulması kararının haberini aldım! Tüm Türkiye’de özerk, özgür, demokratik üniversite için kabul etmiyoruz vazgeçmiyoruz. 

“İşe iade davası devam ediyor. Bu ara karar, birinci mahkemenin ret kararını ikinci kez bozan bölge idare mahkemesi tarafından verildi. Esas karar verilene kadar bu karar değişmeyecek. Yani esas karar verilene kadar görevime dönüyorum.”

KAyna: Bianet