fbpx

Sezgin Baran Korkmaz: 10 miyon Euro ver kahraman gibi dönersin dediler

Paylaş

Türkiye’de hakkında kara para soruşturması başlatıldıktan sonra yurtdışına çıkan ve Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine tutuklanan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’a ait yeni bir ses kaydı ortaya çıktı.

Korkmaz’a ait ses kayıtlarını sosyal medya hesabından yayınlayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, “İçeriğinde anlatılanlar daha önce de kamuoyunun gündemine gelmişti. Ama burada kendisinden 10 milyon euroyu kimi istediğini ismiyle telaffuz ediyor” dedi. Şık, ‘konuşmaların, Korkmaz’ın tutuklanmadan önce AK Parti içinden birisine başına neler geldiğini anlatarak yardım istediği görüşmeler sırasında kayda alındığını’ açıkladı. Birkaç telefon konuşmasının birleştirilmesiyle oluşturulan kayıtta, Korkmaz’la konuşan kişinin sesi ise yer almadı. Ahmet Şık daha önce de gazeteci Veyis Ateş’in aracılık yapmak için Korkmaz’dan 10 milyon euro istediğine yönelik ses kaydını paylaşmıştı.

Söz konusu ses kaydında Korkmaz şu konuşmayı yapıyor: “‘Kardeşim’ dedi. ‘Ben gittim Süleyman Soylu’nun şu anda yerinden çıktım’ dedi tamam. ‘Tarih belirttim’ dedi. ‘Süleyman beyle konuştum tamam. Bu Süleyman beyin dışında bir de klik var’ dedi. ‘O kliği çözmemiz lazım.’ ‘Nasıl çözeriz?’ dedim. Bir kere Süleyman beye vermiş olduğun sözü tut borcu sil. Tamam ok. ‘İkincisi ne olacak?’ dedim. ‘İkincisi 10 milyon euro’ dedi tamam. ’10 milyon euro verdiğin zaman dedi kahraman gibi döneceksin Türkiye’ye.'”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı 14 Haziran 2021 tarihli köşesinde, Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisini aradığını belirterek, aralarında geçen konuşmayı şöyle aktarmıştı: “‘Veyis Ateş isimli gazeteci beni 7 Ocak günü aradı’ diye başladı. Gerisi utanç vericiydi. Tehdit, şantaj iddiaları. 10 milyon euroluk talepler, bir ekip adına aracılıklar. Kriminal nitelikte suçlamalar. Akıl alır gibi değildi…”

‘BAKALIM DEVLET BİR MEMURUYLA PARA İSTİYOR MUYMUŞ?
Ahmet Şık bugün sosyal medya hesabında, Sezgin Baran Korkmaz’a ait bir görüşmenin dökümünü yayınladı. Ahmet Şık, konuya ilişkin şunları yazdı:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aşağıdaki videoda şöyle diyor: “Lütfen şunu aklınızdan çıkarmayın. Devlet bir memuruyla açıp sizden para istemez…Bir polis telefon açıp sizden para istemez. Sizin bir dosyanızın kapatılması için sizle temas kurmaz…Böyle bir yöntemimiz yok bizim.”

Şimdi Sezgin Baran Korkmaz’a ait bir ses kaydı paylaşacağım. Bakalım devlet bir memuruyla para istiyor muymuş, birilerinin dosyasının kapatılması için temas kuruyor muymuş siz karar verin.

Sezgin Baran Korkmaz, 2021 Haziran ayında ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanmadan önce AKP içinden birisine başına neler geldiğini anlatıp yardım istediği birkaç telefon görüşmesi yapar.

Dinleyecekleriniz kayda alınan bu birkaç telefon görüşmesinin bir araya getirildiği bir ses kaydı. İçeriğinde anlatılanlar daha önce de kamuoyunun gündemine gelmişti. Ama burada kendisinden 10 milyon euroyu kimi istediğini ismiyle telaffuz ediyor.

“Kardeşim dedi. Ben gittim Süleyman Soylu’nun şu anda yerinden çıktım” dedi tamam. “Tarih belirttim” dedi. “Süleyman beyle konuştum tamam. Bu Süleyman beyin dışında bir de klik var” dedi. “O kliği çözmemiz lazım.”

“Nasıl çözeriz?” dedim. Bir kere Süleyman beye vermiş olduğun sözü tut borcu sil. Tamam ok. “İkincisi ne olacak?” dedim. “İkincisi 10 milyon euro” dedi tamam. “10 milyon euro verdiğin zaman dedi kahraman gibi döneceksin Türkiye’ye.”

“Dedim ki ‘Abi ben bu 10 milyon euroyu vereyim de sana’ dedim ‘Ya bu 10 milyon euroyu verdikte adamlar bu işi yapmadı’. ‘Yok’ dedi. ‘Ben hakemim’ dedi burada. ‘Ben o tasarrufu alıyorum hakem benim’ dedi tamam. Peki dedim. Sen hakemsin o tasarrufu alıyorsun kabul.”

İŞTE SES KAYDININ DEŞİFRESİ
Ahmet Şık tarafından paylaşılan, Sezgin Baran Korkmaz’a ait kaydın deşifre edilmiş hali şöyle:

Eşim oradan çıkarsa, onun pasaportunu iptal etmişti Soylu. Ben mahkeme kararıyla şey yaptım cuma günü karar aldırdım yani. Uygularlarsa çıkacak. Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma verdi yani.

Cesim Parlak, o bana söyledi. “Buna güvenebilirsin, konuşabilirsin” dedi. Ben de “Tamam” dedim. Döndüm, aradım konuştum. Sonra bana bu şekide söyledi. Ben de “Yok kardeş. Ben bu, bu şeklide kimseye para ödemem” dedim. “Allah büyük, gün gelince herkes hukuk önünde hesap verecek” dedim. Kapattım. Bu kadar.

AVUKATLARIN BÜTÜN SES KAYITLARIMI HAZIRLAR, HADİ BAKALIM TUTULAYABİLİRSE TUTUKLASIN
Gökhan’ın haberi var. Ben dedim ki, “Ben bunu yapacağım. Yarın atlarım arabaya” dedim. Pazartesi günü bir şey olmazsa atlarım. Hiç problem yok, gelirim mahkemeye. Mahkemeye gelmeden önce avukatlarım önceden her şeyi hazırlar. Bütün ifadelerimi, ses kayıtlarını hepsini hazırlar. Hadi hakim beni tutuklayabilirse tutuklasın.

Çok basit. Hakim beni tutuklayabilirse tutuklamak isteyebilirler. Ama ben diyeceğim ki hiç problem yok. Hakim beni tutuklayabilirse tutuklasın. Hiç problem yok, beni tutuklayın. Ama ben tutuklandığım an benim avukatlarım kapının önünde bekliyor. Herkes diyecek ki buradan tutuklandı ama bir de suç duyurusunda bulunmak istiyoruz bunlar hakkında.

BİR KAÇ GÜN BEKLE DÖNECEKSİN DİYORLAR
Sadece “Biraz bekle Baran n’olur. Son birkaç gün bekle. Son birkaç gün, birkaç gün bekle” diyorlar bana. Tabi tabi onu öyle söylüyorlar “Birkaç gün bekle birkaç gün bekle döneceksin” diyorlar. En yukarıdakiler söylüyor belki. Bana bunu kolay, bugüne kadar hiç söylemedi.

Avukat Cesim Parlak yok mu o beni aradı. Tamam. Şimdi bu beni aradı “Ya bu Veyis Ateş benim arkadaşım” dedi. “Önemli Baran” dedi. “Bir konuda sana yardımcı olmak istiyor” dedi.

Operasyon çekilirken adamları rehin tutmuşlar içerde ya. Rehin tutmuş. Diyor ki “Parayı verirsen böyle olacak” diyor düşün.

SÜLEYMAN SOYLU’NUN ŞU ANDA YERİNDEN ÇIKTIM
“Kardeşim dedi. Ben gittim Süleyman Soylu’nun şu anda yerinden çıktım” dedi tamam. “Tarih belirttim” dedi. “Süleyman beyle konuştum tamam. Bu Süleyman beyin dışında bir de klik var” dedi. “O kilği çözmemiz lazım.”

“Nasıl çözeriz?” dedim. Bir kere Süleyman beye vermiş olduğun sözü tut borcu sil. Tamam ok. “İkincisi ne olacak?” dedim. “İkincisi 10 milyon euro” dedi tamam. “10 milyon euro verdiğin zaman dedi kahraman gibi döneceksin Türkiye’ye.” Bütün o medya, algı malgı işte o ekiple paylaşacaklar. Soylu’nun ekibiyle tamam. Ben de dedim ki “Tamam abi ben 10 milyon euro vereyim. Sana göndereyim tamam.”

Dedim ki “Abi ben bu 10 milyon euroyu vereyim de sana” dedim “Ya bu 10 milyon euroyu verdik de adamlar bu işi yapmadı”. “Yok” dedi. “Ben hakemim” dedi burada. “Ben o tasarrufu alıyorum hakem benim” dedi tamam. Peki dedim. Sen hakemsin o tasarrufu alıyorsun kabul.

ABD’DE İKİ KARDEŞ MAHKUM OLMUŞTU
SBK soruşturması, ABD’de Utah Federal Savcılığı’nın mahkemeye başvurarak, iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmesiyle başlamıştı. ‘Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesi’ni dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının SBK eliyle Türkiye’ye gönderildiği ortaya çıkmıştı. İki kardeş de mahkeme süresince şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

SBK Holding ve bağlı altı şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığı iddiaları üzerine Türkiye’de de dava açılmıştı.

KAÇMADAN ÖNCE SOYLU İLE GÖRÜŞTÜ İDDİASI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığının belirlenmesi üzerine Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından geçen yıl 29 Aralık’ta operasyon düzenlenmişti. Holdingin sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın ise operasyondan bir hafta önce yurtdışına çıkmış olması, ‘önceden kaçması için bilgilendirildi mi?’ sorusunu gündeme getirmişti.

Sedat Peker, 5 Aralık’ta yurtdışına çıkmadan bir gün önce Soylu’nun SBK’yı bakanlığa çağırdığını söylemiş, “Bana kaç dediğin gibi Korkmaz’a da dedin” ithamında bulunmuştu.

SOYLU: DAHA ÖTESİNİ SÖYLEYEYİM, DEVLETİN BÜTÜN KURUMLARIYLA BÖYLE BİR KARAR ALDIK
Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde CHP milletvekillerinin ısrarlı soruları üzerine Soylu şunları söylemişti:

“Daha ötesini söyleyeyim, bir şey yaptık, devletin bütün kurumlarıyla beraber… Aklınızın yetmediği şudur: Türkiye uluslararası bir operasyona gelirken, devletin bütün kurumlarıyla yukarıdan aşağıya öyle bir karar aldık, meselenin içerisine öyle bir daldık ki Amerika’yı da açığa düşürdük, bize kumpas kuranları da açığa düşürdük.”

Kaynak: Duvar