fbpx

Honduras’ın ilk kadın Devlet Başkanı Xiomara Castro, yemin ederek göreve başladı

Paylaş

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta, 28 Kasım’da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Xiomara Castro yemin ederek görevine başladı.

Honduras’ın ilk kadın devlet başkanı seçilen Xiomara Castro, başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesiyle başkent Tegucigalpa’daki Ulusal Stadyumda, yaklaşık 29 bin destekçisinin önünde yemin etti.

“Yoksul ailelere bedava elektrik”

Castro, konuşmasında 1 milyon yoksul aileye bedava elektrik sözü vererek, “Cumhuriyete sadık kalacağıma, yasalara uyacağıma ve uygulayacağıma söz veriyorum.” ifadesini kullandı.

Yoksulluk, göç, uyuşturucu kaçakçılığı ve yolsuzlukla mücadelede kararlılık mesajı veren Castro, eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdamın ilerletilmesi için çabalayacaklarını söyledi.

“Zincirleri ve gelenekleri kırıyoruz”

Castro, Honduras’ın kuruluşundan bu yana ilk kez kadın bir devlet başkanının bu görevi üstleneceğini vurgulayarak, “Bağımsızlığımızın ilanından beri 200 yıl geçti. Zincirleri kırıyoruz, gelenekleri kırıyoruz. Bu tarihi gerçek, ancak halkın çoğunluğunun görüşünden kaynaklanabilir. Honduras halkına, bu onur ve güven için teşekkür ederiz.” dedi.

Yemin törenine, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İspanya Kralı 6. Felipe, Arjantin Başkan Yardımcısı Cristina Kirchner, eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales olmak üzere çok sayıda diplomatik temsilci katıldı.

12 yıllık sağ iktidara son vermişti

Eski Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın eşi olup sağ partinin 12 yıllık iktidarına son veren Castro, oyların yüzde 51,12’sini alarak iktidardaki Honduras Ulusal Partisini geride bırakmıştı.

Honduras’ta kadın hakları

Honduras Ulusal Üniversitesi Şiddet Gözlemevince yayımlanan bir raporda, 1 Ocak 2021 ila 31 Aralık 2021 tarihleri arasında ülkede 318 kadının maruz kaldığı şiddet sonucu hayatını kaybettiği belirtilmişti. Ülkede doğum kontrol yasak. 

Honduras hakkında

Honduras, Orta Amerika’da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası’ndan farklı olarak İspanyol Hondurası olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur. 

Başkan: Xiomara Castro Trend

Başkenti: Tegusigalpa

Ülke kodu: +504

Kuruluş tarihi: 15 Eylül 1821

Para birimi: Honduras Lempirası

Nüfus: 9,905 milyon (2020)

Kaynak:Bianet