fbpx

Yolsuzluk Algı Endeksi: Türkiye 180 ülke içinden 96. sırada

Paylaş

Türkiye Yolsuzluk Algı Endeksi’nde son 10 yıl içerisinde en çok puan kaybeden ülkeler arasında yer alırken son 2 yılda 10 basamak geriledi. Danimarka’nın liste başı olduğu sıralamada, Türkiye 180 ülke arasında 96. sıraya düştü.

Yolsuzluk Algı Endeksi’nin 2021 yılı değerlendirmesinde Türkiye 2020 yılına göre 10 sıra gerileyerek 180 ülke arasında 96’ıncı oldu. Yolsuzluk Algı Endeksi 2021 sonuçlarına göre Türkiye, son 10 yıl içerisinde en çok puan kaybeden ülkeler arasında yer aldı. Yolsuzluk Algı Endeksi 2021 sonuçlarına göre en iyi ve en kötü durumda olan ülkeler hangisi?

Yolsuzlukla mücadelede dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan ve 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International), 1995’ten bu yana her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye, 38 puanla 96. sırada yer aldı. Türkiye 2020 ile karşılaştırıldığında 2 puan kaybederek 10 sıra düşüş yaşadı.

Pandora Belgelerinin etkisiyle küresel anlamda bir puan kaybı olsa da Türkiye 2013 yılından itibaren 12 puan kaybederek 43 sıra düşüş yaşayarak bu eğilimi devam ettirdi.

Türkiye en çok düşüş yaşayan ülkeler arasında

Yolsuzluk Algı Endeksi 2021 sonuçlarına göre son 10 yıl içerisinde en çok puan kaybeden ülkeler şunlar: Avustralya, Bosna Hersek, Botsvana, Kanada, Şili, Kıbrıs, Guatemala, Honduras, Macaristan, Lübnan, Liberya, Lüksemburg, Mali, Moğolistan, Nikaragua, Filipinler, Polonya, Saint Lucia, Güney Sudan, Suriye, Türkiye, ABD ve Venezuela oldu.

Yolsuzluk Algı Endeksi nasıl hesaplanıyor?

Her ülke için en az 3 uluslararası kurumun yürüttüğü araştırmanın bulgularına dayanarak hazırlanan 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi; uzmanların, sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyası temsilcilerinin kamu kesimindeki yolsuzluğa dair algılarını yansıtıyor. Araştırma metodolojisine göre 0 puan en yüksek yolsuzluk algısına, 100 puan ise en düşük yolsuzluk algısına işaret ediyor.

Kaynak: Euronews