fbpx

İngiltere’de 24 Mart’ta ‘önlemsiz hayata geçiş’ hedefleniyor

Paylaş

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, izolasyonla ilgili düzenlemelerin 24 Mart’a kadar geçerli olduğunu hatırlattı ve bu kuralların bir daha yenilenmesini beklemediğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Kovid-19 kısıtlamalarının 27 Ocak’ta gevşetileceğini açıkladı. Johnson, kabine toplantısı sonrası Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, izolasyonla ilgili düzenlemelerin 24 Mart’a kadar geçerli olduğunu hatırlattı ve bu kuralların bir daha yenilenmesini beklemediğini söyledi. Johnson, “Yakında insanların kendilerini karantinaya alması uygulaması da tamamen kalkacak” dedi.

İngiltere’de son Kovid-19 kısıtlamaları, koronavirüsün Omikron varyantının ülkede hızla yayılması üzerine Aralık ayında uygulanmaya başlanmıştı.

Johnson’ın açıklaması sonrası 27 Ocak’tan itibaren;İngiltere’de kapalı mekanlardaki etkinliklere girmek için aşı ya da PCR testi belgesi sunma zorunluluğu kalkacak, bu konu işyerlerinin kararına bırakılacak

Maske takmak teşvik edilecek ama ortaokul düzeyinde öğrencilerin sınıflarda ve yolcuların toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu kaldırılacak

Mümkün olan herkesin evden çalışması yolundaki tavsiye artık geçerli olmayacak

Bakımevlerindeki kısıtlamalar hafifletilecek

Kovid-19 testi pozitif çıkanların kendilerini karantinaya almaları hâlâ zorunlu olacak

Johnson konuşmasında halkın doğru tercihleri yapacağına güvenerek bu kararları aldığını söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer ise önlemlerin gevşetilmesine paralel olarak aşılama ve sık sık test yapmaya ağırlık verilmesini, yeni varyantların ortaya çıkmasını engellemek için dünyanın tamamında aşılamaya katkıda bulunulmasını önerdi.

İskoç Ulusal Partisi ise Başbakan Johnson’ı “tedbiri tamamen elden bırakmakla” suçlayarak eleştirdi.Reklam

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta son 7 gün içinde kaydedilen toplam koronavirüs vaka sayısı, bir önceki haftaya göre yüzde 38,9 azaldı.

BORIS JOHNSON ZOR DURUMDA: TANRI AŞKINA GİT ARTIK

Öte yandan, İngiltere’de karantina önlemleri sürerken Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen ve Boris Johson’ın da katıldığı içkili etkinliğin ve daha önce ortaya çıkan 10’dan fazla partinin Muhafazakar Parti saflarında yarattığı sarsıntı devam ediyor.

Milletvekilleri bugün Avam Kamarası’nda Başbakan Johnson’a yeni sorular ve eleştiriler yöneltti.

2001 ve 2005’te iktidardaki Muhafazakar Parti’nin genel başkanlığına aday da olan eski Brexit Bakanı David Davis bugünkü oturumda Başbakan Johnson’ı sert bir dille eleştirdi.

Johnson’a şimdiye kadar her konuda destek verdiğini söyleyen Davis, “Fakat liderimin, yaptıklarının sorumluluğunu almasını beklerim. Başbakan bunun tam tersini yaptı” diyerek eski başbakanlardan Neville Chamberlain’a 1940 yılında kendi partisinden bir milletvekilinin yaptığı ünlü çağrıdan alıntı yaptı:

“Yaptıkların düşünüldüğünde orada çok uzun oturdun, Tanrı aşkına git artık.”

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin 360 milletvekilinden 54’ünün talebi halinde, Johnson için partinin meclis grubunda güven oylaması yapılabiliyor.Reklam

Güven oylaması yapılması için parti yönetimine mektup gönderenlerin sayısının bugün arttığı bildiriliyor.

BBC’ye konuşan Muhafazakar Parti’den bir milletvekili ise 54 imzanın kısa sürede toplanacağını düşündüklerini söyledi.

Bir diğeri milletvekili ise “Liderlik yarışı er ya da geç başlayacak” dedi.

Çok sayıda milletvekili ise güven oylamasıyla ilgili nihai kararlarını vermek için koronavirüs kısıtlamaları sırasında Başbakanlık Konutu’nda organize edilen etkinlikleri soruşturan üst düzey bürokrat Sue Gray’in raporunu bekliyor.

Bury South bölgesinden Muhafazakar Parti milletvekili Christian Wakeford ise bugün istifa ederek İşçi Partisi’ne katıldı.

Kaynak: Evrensel