fbpx

Merkez Bankası’ndan BAE ile 18 milyar dirhemlik swap anlaşması

Paylaş

Net rezervi eksi 56 milyar dolar olan Merkez Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 18 milyar dirhemlik (64 milyar lira) swap (takas, borç para) anlaşması imzaladı.

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çeşitli suçlamalarda bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile swap anlaşması imzaladı. 

Merkez Bankası’ndan yapılan duyuruya göre, swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar BAE dirhemi ve 64 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma 3 yıl geçerli olacak.

Süre Uzatılabilecek

BAE Merkez Bankası Başkanı Khaled Mohamed Balama ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanan anlaşma, karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kavcıoğlu, anlaşmanın, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını gösterdiğini ifade etti.

BAE Merkez Bankası Başkanı Balama ise “Bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Duvar