fbpx

Afganistanlı kadınlar: Değişim Hareketi ile birlikte mücadele edeceğiz

Paylaş

Afganistan’da kadınlar ‘Değişim Hareketi’ çatısı altında birleştiklerini açıkladı ve temel özgürlükler için birlikte mücadele çağrısı yaptılar.

Afganistanlı kadınlar yaptıkları açıklama ile Değişim Hareketi’nin faaliyetlerinin başladığını duyurarak, mevcut koşulları değiştirme, temel hak ve özgürlükleri elde ederek güvence altına almayı amaçladıklarını belirtti.

“Değişim Hareketi” duyurusunda ülkenin içerisinden geçmiş olduğu kritik ve kırılgan noktaya işaret edilirken, “Temel özgürlüklerimiz için ayaklarımız birlikte ve sağlam bir şekilde yere basmalı” denildi. Mevcut durumu değiştirme iddiası ile yola çıktıklarını söyleyen “Değişim Hareketi”, temel özgürlükler için ortak mücadele çağrısında bulundu.

Afganistan’da kadınların gün geçtikçe yoksullaştığı, ekonomik krizin derinleştiği kaydedilen açıklamada, Afgan halkının birçok sorunla yüz yüze mücadele etmek zorunda kaldığı aktarıldı. Göç krizi, insan kaçakçılığı, kadın katliamları, işsizlik, yoksulluk ve Taliban’ın gün geçtikçe artan baskılarına birlikte “Dur!” deme çağrısında bulunan “Değişim Hareketi”, kadınlara ve topluma getirilen kısıtlamaların ancak birlik olarak önünün alınabileceğinin de altını çizdi.

Açıklamada, kadınların çalışma yaşamına derhal geri dönmesi, okulların kadınlara açılması, artan baskıların son bulması istenirken, taleplerin kabul edilene kadar protestoların genişleyeceği de kaydedildi.

Kaynak: Hawarnews