fbpx

İBB’yi teftişe 8 müfettiş görevlendirildi

Paylaş

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı Çataklı, terör örgütleri ile bağlantılı kişilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işbaşı yaptırıldığı iddialarıyla ilgili teftiş için 8 müfettiş görevlendirildiğini açıkladı.

Çataklı, bakanlık faaliyetlerini içeren “Basın Bilgilendirme Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu. Bakanlığın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yönelik başlattığı teftişe ilişkin konuşan Çataklı “Rapor henüz tamamlanmadı. 8 kişilik bir heyet var” açıklamasında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik teftişle ilgili soruya yanıt veren Çataklı’nın açıklaması şu şekilde:

“Henüz rapor tamamlanmadı. Kimleri görevlendirdik? Görevlendiren 5 mülkiye müfettişi var. Bir Hazine ve Maliye müfettişi, MASAK uzamanı ve ticaret müfettişi var. 8 kişilik bir heyet var. Bunların olağan yetkileri çerçevesinde bilirkişi görevlendirme yetkileri de var. Dolayısıyla bir görevlendirilen arkadaşın adaylığıyla ilgili bir gündemi var. Oysa görevlendirilen müfettiş sayısı 8… İkincisi, bu görevlendirilen arkadaş daha önce de İBB’de teftiş ve soruşturmalarda bulunmuş ve birçok dosyada soruşturma izni verilmemesi teklifi getirmiş. Ayrıca sadece o değil anayasal hakkı insanların, kamu görevlilerinin de birçok kurum kuruluşta yani sadece İçişleri Bakanlığı Teftiş Kuruluşu değil, birçok bakanlıklarda seçim öncesi insanlar istifa ediyorlar, aday olurlar, seçilirler veya seçilemezler. Teftiş kuruluşunda da bu var. Birçok siyasi partiden hemen hemen her siyasi partiden aday olup dönen arkadaş var. Hatta CHP’den olanlar da var. Dolayısıyla bunlar olayın ciddiyetiyle bağdaşmayan olaylar. Biz yaptıkları işlere ve o işlerin sonuçlarına bakarız. Yapılan işlem hukuka uygun. Olayın içeriğine bakmakta fayda var.”