fbpx

Mezopotamya Özgürlük Partisi: Türk devletine karşı tavır alınmalıdır

Paylaş

Mezopotamya Özgürlük Partisi(MÖP), Merwan Bedel’e yönelik saldırıları kınadıklarını belirten bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada ” Kim Türk soykırımcı devlet ile işbirliği yapıp, Ezidilerin siyasi kazanımlarına ve iradesine yöneliyorsa, bilsinki tarihe karşı insanlık suçu işlemektedir! ” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:                                                                                                                      

“MÖP olarak, Asuri/Süryani/Keldani halkı adına, Mezopotamya’nın Kadim toplumlarından biri olan Ezidi Öncülerinden Merwan Bedel’e Yapılan saldırı kınıyoruz! Haytını kaybeden, Ezidi toplum öncüsü, Şengal Özerk Yönetim Eş Başkanı Merwan Bedel’i saygı ile anıyoruz.. 

Bu saldırılar Ezidilere yönelik yeni değil ve ilk değil. Ezizi toplumu komşularıyla iyi geçinen, yaşadığı toplumlar arasında emeğe katkısı olan bir topluluk konumu taşımaktadır. Ezidi toplumu tarihten gelen bağlar, inanç olarak insanlık değerlerini taşması sonucu, Mezopotamya ve Batı Ermenistan coğrafyalarında yaşayan Hiristiyan uluslarla dostane ilişkileri bulunmaktadır. 1915 Seyfo/Soykırım surecinde İttihatçı soykırımcı zihniyete karşı onurlu bir duruş sergilemiştir. Bu yüzden Asuri/Süryani/Keldani ve Ermeni ulusları, Ezidilere büyük değer vermekte, onların yaşadıkları acıları çok iyi hisetmekteler..

Ezidiler iki yönlü yüzyıllardır baskıya uğramaktalar; bir inanç, iki kimliklerinden dolayı. Ortadoğu’yu ceheneme dönüştüren siyasal İslam, feodalizim ve faşizm Ezidileri insandan saymamakta, onları düşman olarak görmektedir. Oysa insanlık düşmanı bu çirkin zihniyeti Ezidilere ve diğer toplumlara dayatanlardır. 

Ezidiler her topluluk gibi kendi özgür iradeleri ile, kendi siyasi kaderlerini çizme hakkına sahipler, bizler bu hakkı kutsal görüyor, Ezidilerin siyasi İradesine Irak Hükümetinden, KDP’den saygı gösterilmesini bekliyoruz..

Kim Türk soykırımcı devlet ile işbirliği yapıp, Ezidilerin siyasi kazanımlarına ve iradesine yöneliyorsa, bilsinki tarihe karşı insanlık suçu işlemektedir! 

Ezidelere yönelik saldırılarda, Dünya kamuoyuna çağrımız, Türk devletine karşı tavır almasını..

Eziidlere sahiplenmek, dostluk göstermek ve yanlarında durmak, Mezopotamya’nın tarihi topluluğuna, tüm insanlık değerlerine sahiplenmek anlamındadır..

MÖP olarak; Asuri/Süryani/Keldani halkını, dost Ezidi ulusuna sahip çıkması çağrısında bulunuyoruz!  “