fbpx

Elon Musk, insan beynine çip yerleştirmeye hazırlanıyor

Paylaş

Tesla ve SpaceX’in sahibi isim Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketi ile 2022 yılında insan beynine bilgisayar altyapısı bağlamak üzere çalışıyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, insanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanmayı planlıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor.

Elon Musk işte bu ürün için 2022 yılında insanlı denemelere başlamaya hazırlanıyor. Firmanın bu ürün ile esas amaçlarından birisinin sağlık olduğu söylense de bu teknoloji ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Link üzerinden Neuralink‘in ileride felç, körlük, hafıza kaybı, bağımlılık, işitme kaybı gibi şeylerin yanı sıra anksiyete ve depresyon gibi sorunların çözümünde de kullanılabileceği aktarılıyor. 2022’de ilk insanlı denemelerde ciddi omurilik yaralanmalarına sahip kişilerin kullanılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Süreci insanlara “güvenli şekilde” getirmek adına FDA ile çalıştıklarını aktaran Musk, Neuralink‘in ilk ürünü ile engelli kişilerin, akıllı telefonları sadece zihinlerini kullanarak parmaklarının kullanabilen sağlıklı kişilerden çok daha hızlı kontrol edebileceğini de iddia ediyor. Firma bu altyapıyı kullanarak zihniyle Pong oynayan bir maymun tanıtımı yapmıştı. Burada gösterilen maymun, başta efsane Pong oyununu joystick ile oynuyor. Süreç daha sonra ise joystick kaldırılarak devam ediyor. Bu sefer maymun sadece düşünerek oyunun etkili şekilde devam ettirebiliyor.

Kaynak: Log Dergisi