fbpx

Uğur Şahin: Yeni bir aşı geliştirilmesi gerekebilir

Paylaş

Biontech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs varyantı Omikron için aşıyı hızlıca adapte edeceklerini ama gelecekte yeni bir aşının ihtiyaç olacağını düşündüğünü söyledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni varyantın, aşılı insanlara da bulaşabileceğini, yine de aşılanmış kişilerin hastalığın ağır seyrine karşı korumada olduklarını öngördüklerini belirtti, ancak Covid-19’a karşı aşılanmış kişilerin yeni Omicron varyantı karşısında yeterli korumaya sahip olup olmadıkları konusunun henüz yeterince net olmadığını kaydetti.

BioNTech kurucularından Dr. Özlem Türeci ile birlikte Reuters haber ajansı tarafından düzenlenen etkinlikte soruları yanıtlayan Şahin, yeni varyantın beklediğinden erken ortaya çıktığını aktararak, “Covid-19 aşısını nispeten hızlı şekilde yeni varyanta adapte edebilme yeteneğine sahibiz” dedi.

Omicron varyantında durumun ne kadar acil olup olmadığını anlamaya çalıştıklarını ifade eden Şahin, yeni aşı gerekmesi durumunda uyarlanmış aşının gelecek yıla hazır olabileceğini bildirdi.

Şahin, Covid-19 virüsünün mutasyonlara uğramasının, mevsimsel gripte olduğu gibi, aşının her yıl yaptırılması ihtimalini artırdığına işaret etti.

“Covid-19’a karşı bir yeni aşıya ihtiyaç olacağını düşünüyorum”
Covid-19’a karşı bir yeni aşıya ihtiyaç olacağını düşündüğünü aktaran Şahin, “Öne çıkan soru; buna ne zaman ihtiyacımız olacağı” ifadesini kullandı.

Yoksul ülkelere aşının ulaştırılması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, daha düşük sıcaklıklarla aşının korunması gibi bu ülkelere aşının dağıtımını kolaylaştıracak teknolojilere odaklandıklarını söyledi.

Dr. Özlem Türeci de hem yoksul hem de gelişmekte olan ülkeler için özel çözümler üretmeye çalıştıklarını belirterek, herkesi bu çabalara katılmaya davet etti.

Türeci, potansiyel bir kanser aşı üzerinde çalışmalarının devam ettiğini de bildirdi.

Kaynak: Euronews Türkçe