fbpx

Karayipler’de yeni bir cumhuriyet: Barbados İngiliz monarşisinden kurtuldu

Paylaş

Bu sabah itibariyle Kraliçe Elisabeth’in fotoğrafları Barbados’ta indirildi. 400 yılın ardından Barbados İngiliz Monarşisi ile vedalaştı, yargıç Sandra Mason adanın ilk devlet başkanı oldu. Törende Prens Charles ve şarkıcı Rihanna da bulundu.

Dört yüz yıl önce adaya gelen İngiliz gemileriyle birlikte koloni haline gelen Barbados, 1975 yılında bağımsızlık kazanmış ancak İngiltere Kraliyeti’ne bağlı kalmıştı. Dolayısıyla ülkenin devlet başkanı ünvanı Kraliçe Elisabeth’e aitti. Başkent Bridgetown’da düzenlenen tören ile birlikte bu bağ da kopartılmış oldu.

Heroes Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi ülkenin cumhuriyet oluşunu kutladı. Barbados’un ilk seçilen cumhurbaşkanı ise 73 yaşındaki Sandra Prunella Mason yaptığı konuşmada “Biz, Barbados Cumhuriyeti’ne ruhunu ve özünü vermeliyiz, geleceğini şekillendirmeliyiz, biz birbirimizin ve ulusumuzun bekçisiyiz. Biz Barbados halkıyız” ifadelerini kullandı.

Rihanna “Ulusal Kahraman” ödülü aldı

 Rihanna, düzenlenen törende ‘ulusal kahraman’ ilan edildi. Barbados Başbakanı Mia Mottley, Rihanna’dan bahsederken sanatçının 2012 yılında yayınladığı ‘Diamond’ (Elmas) şarkısından alıntı yaptı. Mottey: “Elmas gibi parlamaya ve yaptığın işlerle ulusumuza onur getirmeye devam et” dedi.