fbpx

Faşist cuntanın işkencecisi dolapta saklanırken yakalandı

Paylaş

Arjantin’de 1976-1983 yılları arasında gelişen faşist cuntanın işkencecilerinden olarak bilinen eski asker  Carlos Cialceta, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Salta şehrinde, baskın yapılan bir evde tavan arasında bulunan dolapta saklanırken yakalandı.

Polis tarafından uzun süredir aranan Cialceta gözaltına alınırken, Cialceta’nın 1976 yılında diktatörlük rejimi sırasında işlediği adam kaçırma, işkence ve cinayet suçlarından yargılanacağı bildirildi.

Güvenlik Bakanı Anibal Fernandez, Cialceta’nın 1976 yılında Tartagal şehrinde Monte 28 Piyade Alayı’nda görev yaptığı sırada adam kaçırma, işkence ve cinayet suçlarından yargılandığını hatırlattı. Cialceta için 12 Nisan’da uluslararası gözaltı emri çıkarılmıştı.

Bakan Fernandez, “Kaçak Cialceta, baskın yapılan evin tavan arasında bulunan dolapta saklanıyordu. Saha çalışması ve telefon dinlemeleri sayesinde gözaltına alındı” dedi. 

Arjantin’de 76-83 yılları arasında gelişen ve “zincirleme cuntalar” olarak adlandırılan dönemde resmi rakamlara göre 9000 insan devlet güçleri tarafından öldürülmüş ya da kaybedilmişti. İnsan hakları kuruluşları ve kayıp yakınları ise bu rakamın 30000 civarında olduğunu belirtiyordu.

Faşist cuntanın lideri olarak bilinen  Jorge Rafael Videla ise 2013 yılında hapishanede ölmüştü.

Kaynak : Odak