fbpx

ABD ve Çin, kömür kullanımını sonlandırma taahhüdüne katılmadı

Paylaş

COP26 İklim Değişikliği Zirvesi’nde 40’tan fazla ülke kömür kullanmayı tamamen bırakma sözü verdi.

Zirveye ev sahipliği yapan İngiltere hükümeti; Polonya, Vietnam ve Şili gibi önde gelen kömür kullanıcılarının da bulunduğu 40’tan fazla ülkenin COP26 İklim Zirvesi’nde kömür kullanmayı bırakmayı taahhüt ettiğini açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Çin, ABD, Avustralya ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu dünyanın en fazla kömüre bağımlı ülkelerinden bazıları ise taahhütte bulunmadı.

Anlaşmayı imzalayanlar, elektrik üretiminde kömür kullanımına yönelik yurtiçinde ve yurtdışındaki tüm yatırımları sona erdirme taahhüdünde bulundular.

İngiltere ayrıca, büyük ekonomilerin 2030’larda ve daha yoksul ülkelerin 2040’larda kömür enerjisini aşamalı olarak durdurmayı kabul ettiklerini söyledi.

Bildiriye düzinelerce kuruluş da imza attı. Birçok büyük banka kömür endüstrisini finanse etmeyi durdurma sözü verdi.

Greenpeace’in COP26 delegasyonu başkanı Juan Pablo Osornio ise bu bildirinin “ihtiyaç duyulan hedeflerin çok gerisinde kaldığını” söyledi.

“Kömürün sonu göründü” diyen İngiltere’deki kömür işletmelerinden sorumlu bakan Kwasi Kwarteng şunları söyledi

Dünya doğru yönde ilerliyor, kömürün kaderini belirlemeye ve temiz enerjinin güç sağladığı bir gelecek inşa etmenin çevresel ve ekonomik faydalarını kucaklamaya hazır.

Fakat İngiltere’de hükümetin işletmelerle ilgili politikalarını denetlemekten sorumlu muhalefet üyesi Ed Miliband, Çin ve diğer büyük emisyon yayıcı ülkelerin imzalamaması nedeniyle bildiride “göze çarpan boşluklar” olduğunu söyledi. Ayrıca, petrol ve gazın aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasıyla ilgili hiçbir adım atılmadığını kaydetti.

Miliband, İngiltere hükümetinin “başkalarını mecburiyetten kurtardığını” söyledi.

Küresel olarak kömür kullanımını azaltma konusunda son yıllarda ilerleme kaydedilmesine rağmen, 2019’da dünya elektriğinin yaklaşık %37’si kömürle çalışan termik santrallerinden üretildi.

Güney Afrika, Polonya ve Hindistan gibi ülkeler, enerji sektörlerini daha temiz hale getirmek için büyük yatırımlara ihtiyaç duyacaklar.

Greenpeace’in COP26 delegasyonu başkanı Juan Pablo Osornio, “Genel olarak bu açıklama, önümüzdeki kritik on yılda fosil yakıtlar konusunda ihtiyaç duyulan hedeflerin çok gerisinde kalıyor. Göz boyayan başlığa rağmen ülkelere kömür kullanımından çıkış tarihlerini kendileri seçmeleri için çok büyük bir alan sağlıyor” dedi.

Araştırmalara göre kömür, iklim değişikliğine en fazla yol açan fosil yakıt.