fbpx

Fransa ile Avustralya arasında gizli yazışmaların sızdırılması gerginliği

Paylaş

Fransa ile Avustralya arasında yaşanan denizaltı krizi öncesindeki gizli mesajlaşmaların kamuoyuna yansıması üzerine Fransız büyükelçisinden tepki geldi.

Fransa’nın Canberra Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki özel mesajların sızdırılmasını “daha önce görülmemiş yeni bir alçaklık” olarak tanımladı ve yaşanan aldatmacanın “kasti” olduğunu ileri sürdü.

Olayın ardından istişareler için Paris’e geri çağrılan Thebault ülkeye dönüşünde Avustralya Ulusal Basın Kulübü’ne açıklama yaparak, “Müttefiklerin liderlerinin kişisel mesajlarıyla ilgili bu şekilde davranamazsınız. Ama belki de bu davranış bizim zaten müttefik olarak görülmediğimizin teyididir” diye konuştu.

Bu şekilde davranmanın aynı zamanda diğer ülkelerin devlet başkanlarına “Dikkat edin Avustralya’da sızıntılar olabilir” şeklinde endişe verici bir mesaj da verdiğini belirten büyükelçi, “Gizlilik içinde ortağınıza söyledikleriniz eninde sonunda bir gün size karşı silah olarak kullanılabilir” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“Aşk vaatlerine kanmayız”

Basına sızan gizli mesajlarda Avustralya’nın eylül ayında Fransa ile milyarlarca dolarlık dizel denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı anlaşması yapacağını açıklamasından iki gün önce Morrison’un Macron’la bağlantıya girdiği, Macron’un “Ortak denizaltı hedeflerimiz konusunda iyi haber mi beklemeliyiz, kötü mü?” mesajını yazdığını ileri sürüldü. Bu mesaja Morrison’ın yanıtı ise sızdırılmadı.

Emmanuel Macron pazar günü yaptığı açıklamada Morrison’ın Avustralya’nın niyetleri hakkında kendisine “yalan söylediğini” iddia etmiş, Avustralya Başbakanı ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Morrison Dubai’de temaslarda bulunduğu sırada bu anlaşmazlığın kimsenin yarar sağlamadığını belirterek, “İddialar yapılır ve yalanlanır. Bizim artık yapmamız gereken yola devam etmek” açıklamasında bulunmuştu.

Fransız büyükelçi zarar gören ilişkiyi onarmanın Avusralya’ya düştüğünü belirterek “Aşk vaatlerine kanmayız. Aşk iyidir ama sevginin kanıtlanması daha da iyidir” dedi.

İki ülke lideri Roma’daki G-20 zirvesinde el sıkışmıştı.

Kaynak: Euronews Türkçe