fbpx

Vedanın değil Vefanın Buluşması

Paylaş

23 Ekim 2021 tarihinde Antep’te DİSK Genel – İş sendikası toplantı salonunda ömrünü işçi sınıfı ve emekçilerin kurtuluşu için mücadeleye adayan, Antep’te sendikal mücadelenin ilklerinden, önderlerinden Muharrem Usta’nın anıları olan “Yüküm Devrimdi – Devrimci Bir Sendikacının Tanıklığı” kitabının tanıtım etkinliği yapıldı. Yıllarca üye ve yöneticiliğini yaptığı sendikada düzenlenen etkinlikte Muharrem Usta’nın yoldaşı Hilmi Toy’un yayıma hazırladığı, Usar Yayıncılıkta çıkan kitabın tanıtımına ilgi yoğundu. Eşi Fatma Şarklı ile ailesi, sendikal mücadele yıllarından iş ve çalışma ile dava arkadaşları, mücadele yoldaşları tanıtım etkinliğine katıldı.

Etkinliğin sunumunu dava yoldaşı, vefalı dostlarından M. Beyaz yaptı. Kitabı yayıma hazırlayan H. Toy’a, basımı yapan Usar Yayıncılık’a, katılımcı sendika, demokratik kurum temsilcilerine ve tüm katılımcılara Muharrem Usta’nın anılarına saygıyla teşekkür ederek selamladı. “bu bir Vedanın değil Vefanın buluşmasıdır. Muharrem Usta bizim değerimizdir. Değerlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.

Etkinlikte Usar Yayıncılık adına Hasan Örnek konuşma yapıt. Kitabın hazırlık ve basım sürecine ilişkin bilgi verildi. Muharrem Usta Atlas’ın gök kubbeyi yüklendiği gibi devrimi yüklendiğini, dolayısıyla Atlas’ı olduğunu, Yüküm Devrimdir tüm yaşamının özlü ifadesi olduğunu” belirterek Muharrem Usta gibi tarihe iz bırakanların anılarına saygıyı ifade edip onlardan öğrenmenin, onlara Vefanın önemine vurgu yaptı.

Genel-İş Sendikası yöneticilerinden S. Göçmen Muharrem Usta’nın mücadeleci sınıf kimliğini yad ederek, “Muharrem Usta Sendikacının okulu yoktur. İyi bir Sendikacı olmak için ahlaklı ve namuslu olmak gerekir. Ahlaklı ve namuslu olursa hayat içinde öğrenilir sendikacılık derdi. Biz ona göre çok geçtik. O biz gençleri eğitti, öğretti. Herkes Usta der, biz sendikada Muharrem Dayı deriz. O bizim dayımızdı, sendikamızın dayısı. Son nefesine kadar Antep’te sınıf mücadelesinin içinde oldu. Onu saygıyla anıyoruz” dedi.

Tanıtım etkinliğinde Antalya’dan gelen kızı Songül Şarklı da bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Biz, ben ona babadan çok Usta derdik. Muharrem Usta. O benim ustamdı, arkadaşımdı, yoldaşımdı, babamdı. Ondan çok şey öğrendim. Bize devrimci olmayı, devrimci yaşamayı öğretti. O bir sosyalistti ve ömrünün sonuna kadar da örgütlü oldu. Örgütlü yaşamdan yanaydı hep,” diyerek bu etkinliği düzenleyenlere, emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.