fbpx

Erdoğan 10 büyükelçi için ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi talimatı verdi

Paylaş

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Ekim’de OSman Kavala’nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 ülkenin Türkiye büyükelçilerinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanına talimat verdiğini söyledi. Erdoğan, “Talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim, ‘Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamasında, “Bunlar Türkiye’yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.” şeklinde konuştu.

Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçileri, önceki gün Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

10 büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, “Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bahsi geçen ülkelerin büyükelçileri Kavala davasının “adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması” gerektiğini belirterek Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulundu.

Kaynak: Euronews Türkçe