fbpx

Afrika’da Kilimanjaro dahil üç tropik buz sahası 20 yıl içinde yok olacak

Paylaş

Birleşmiş Milletler iklim ajansı, Afrika’nın ünlü doğu buzullarının yirmi yıl içinde yok olacağı, 118 milyon yoksul insanın sürekli kuraklık, sel veya aşırı sıcakla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Afrika Birliği kurumlarıyla ortak çalışan Dünya Meteoroloji Örgütü, (DMÖ) son yıllarda kıtada sıklıkla yaşanan hava felaketleriyle ilgili rapor hazırladı.

Raporda, iklim değişikliğinin yüzyılın ortasına kadar kıta gayri safi milli hasılasının yüzde 3’ünü azaltabileceği belirtiliyor.

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, raporda “Yakın gelecekte tamamen erimesi beklenen Doğu Afrika’da kalan son buzulların hızla küçülmesi, Dünya sisteminde geri dönüşü olmayan bir değişim tehdidine işaret ediyor.” denildiğini aktardı.

Sera gazı emisyonlarının yüzde 4’ünden daha azını oluşturan Afrika’nın uzun süredir iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkilenmesi bekleniyor. Afrika’nın kayıtlara geçen en sıcak üçüncü yılı 2020 oldu.

Afrika’nın üç tropik buz sahası olan Tanzanya’nın Kilimanjaro, Kenya’nın Kenya Dağı ve Uganda’nın Rwenzoris’inin 2040’larda yok olacağı tahmin ediliyor.

Reuters’ın haberine göre, raporda, tarıma büyük ölçüde bağımlı olan bir kıtada kötüleşen kuraklığın yanı sıra, 2020’de Doğu ve Batı Afrika’da geniş çaplı sel kaydedildiği ve bir yıl önce başlayan tarihi oranlarda çekirge istilasının hasara yol açmaya devam ettiği belirtildi.

Afrika Birliği’nin Tarım Komiseri Josefa Sacko, “2030 yılına kadar, yeterli müdahale önlemleri alınmazsa, günde 1,90 dolardan az bir gelirle geçinen 118 milyon kadar aşırı yoksul insanın kuraklık, sel ve aşırı sıcağa maruz kalacağı tahmin ediliyor” dedi.

Rapor, Sahra altı Afrika’nın daha da kötü sonuçları önlemek adına uyum için her yıl 30-50 milyar dolar veya milli gelirin yüzde 2-3’ü harcaması gerektiğini tahmin ediyor.

2020’de tahminen 1,2 milyon insan, fırtınalar ve sel nedeniyle yerinden edildi; bu, aynı yıl içinde çatışmalar nedeniyle evlerini terk edenlerin yaklaşık iki buçuk katı.

Kaynak : Euronews