fbpx

Bir çok ülkede iklim adaleti için protestolar düzenlendi

Paylaş

Pek çok ülkede  iklim değişikliğine dikkat çekmek için protestolar düzenlendi, acil önlem alınması istendi.

“Fridays For Future” hareketi tarafından dünya genelinde 6’ıncısı düzenlenen küresel iklim protestoslarında , iklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon emisyonunun azaltılmasına işaret edilerek acil önlem alınması istendi.

Londra’nın merkezinde binlerce kişi iki haftalık kamp kurup çevre kirliliğine ve iklim değişikliğine dikkat çekerken, Dover’de de limana girişleri kapattı. Eylemlerde, büyük kapitalist şirketlerin kar uğruna dünyayı uçuruma sürüklediğine vurgu yapılarak, ortak evimiz olan dünyanın birkaç bin zenginin çıkarları uğruna yok edilmesine karşı mücadele çağrıları yapıldı.

Dover’de ise bugün yüzlerce çevre savunucusu, tanker ve büyük kamyonlara kendilerini zincirleyerek limanı bir süreliğine trafiğe kapattı. Bir çok gösterici, güçlü yapıştırıcılarla kendilerini tankerlerin üzerine yapıştırdı. Polis saatlerce uğraşarak bu göstericileri tankerlerden indirebildi. Gösteri sonunda polis 39 kişiyi gözaltına aldı.

ALMANYA

Almanya’nın başkenti Berlin başta olmak üzere Hamburg, Münih, Köln ve Freiburg kentlerinde de eylemler yapıldı.

Berlin’de binlerce kişi Federal Meclis önünde toplandı. Aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu göstericiler daha sonra Unter Linden ve Friedrich caddeleri üzerinden başbakanlık binasının önüne kadar yürüdü.

Üzerinde “İklim adaleti için mücadele” yazan pankart taşıyan göstericiler, “Biz buradayız. Sesimiz yüksek çıkıyor, çünkü siz geleceğimizi çalıyorsunuz” ve “Şimdi iklim adaleti istiyoruz” sloganları attı.

Marita Albrecht, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iklim değişikliğine karşı eyleme geçilmesini isteyerek, “Şimdi aktif ve kararlı davranmazsak insanlık biter diye düşünüyorum. Şimdi bir şey yapmazsak 30-40 yıl sonra bunun sonuçlarını durduramayız” dedi. Öğrenci Ella da “Bizim için bir gelecek istiyoruz. Siyasetçiler kömür üretiminden daha hızlı vazgeçmeleri lazım ve araçlar için hız sınırlandırılması getirilmesi de iyi olur” ifadelerini kullandı. Eyleme katılan Elisa da “Yeni fikirlerin gelmesini beklemek yerine eyleme geçsinler. Kömür üretiminin 2038’de değil, şimdi sonlandırılması lazım.” diye konuştu. Hanna ise “Yeni teknolojilere umut bağlamak yerine şimdi bir şeyler yapılması lazım. Bir şeyler yapılması için buradan sinyal veriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇEKYA

Çekya’nın başkenti Prag’da çok sayıda öğrenci ve iklim aktivisti “Fridays For Future” eylemleri kapsamında hükümetlerin iklim politikalarını protesto etti.

AVUSTURYA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 20 binin üzerinde eylemci, iklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon emisyonunun azaltılmasına dikkat çekmek için eylem yaptı. Başkentin ikinci bölgesinde toplanan kitle, şehrin önemli caddelerini trafiğe kapatarak Helden Platz’a kadar yürüdü.Reklam

Göstericiler, “Gezegeni koru”, “İklim için küresel adalet”, “Başka gezegen yok” yazılı pankartlar taşıdı. Çevre kirliliği gibi küresel iklim sorunlarının yanı sıra Viyana’da yapımı süren bir tünel ve otoyol inşaatının durdurulması için oturma eylemi de yapan protestocular, Viyana eyalet yönetimine söz konusu inşaatların sonlandırılması çağrısında bulundu.

İSPANYA

İspanya’nın başkenti Madrid’de öğrenciler, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Sol Meydanı’nda eylem yaptı. 

Kaynak : Evrensel