fbpx

Ecevit Piroğlu için Sırbistan Adalet Bakanlığı’na mektup

Paylaş

Türkiye’nin iade talebine karşı açlık grevini sürdüren Ecevit Piroğlu için İsviçre’nin başkenti Bern’den Sırbistan’a mektup gönderildi

Sırbistan’da 2021 yılının Haziran ayında tutuklanan ve Türkiye’nin iadesini istediği siyasi mülteci Ecevit Piroğlu’nun serbest bırakılması talebiyle Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) tarafından Sırbistan Adalet Bakanlığı’na mektup gönderildi.

ADGB bileşenleri tarafından İsviçre’nin başkenti Bern merkez postanesi önünde mektup gönderimi öncesi açıklama yapıldı. ADGB adına Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi’nin açıklamasını okuyan Tuncay Yılmaz “Türkiyeli enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu Sırbistan devletinin kendi yasalarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan uygulamalarına karşı ikinci kez açlık grevine girmiştir” dedi.

‘Talepleri kabul edilsin’

İkinci açlık grevinin 130’uncu gününde Piroğlu’nun sağlık durumunun kritik aşamaya ulaştığına dikkati çeken Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:  “İnsan haklarının, Sırbistan’ın kendi anayasasının ve uluslararası hukuku gereği Piroğlu yoldaşımızın iki önemli talebi vardır. Ya Ecevit Piroğlu serbest bırakılarak başka bir güvenli ülkeye geçişi sağlanmalı ya da Sırbistan’a ilticası kabul edilerek mülteci statüsü sağlanmalıdır.”

Sırbistan’a heyet gönderilecek

ADGB olarak Avrupa’nın birçok merkezinde eylem düzenlediklerini hatırlatan Yılmaz bu kapsamda yarın Sırbistan’a bir heyet göndereceklerini belirtti. Yılmaz “Bern kentinde ise bugün Sırbistan Adalet Bakanlığı’na iletilmek üzere Sırbistan Büyükelçiliği’ne Ecevit Piroğlu’nun taleplerinin karşılanması çağrısıyla ADGB adına hazırlanan mektubu göndermek için bir araya geldik” dedi.

Açıklamanın ardından ADGB bileşenleri adına bir heyet hazırlanan mektubu Sırbistan Büyükelçiliği’ne iletilmek üzere postaladı.

Kaynak: MA