fbpx

Alman ordusundan silah tekeli Rheinmetall’e 8.5 Milyar Euroluk sipariş

Paylaş

Alman ordusunun Alman savaş tekeli Rheinmetall şirketine 8,5 milyar avro değerinde mühimmat siparişi verdiği açıklandı. Böylece 1,3 milyar avro olan sözleşmenin kapsamı genişletilmiş oldu.

Almanya ordusu Alman savaş sanayisi tekeli Rheinmetall’e Ukrayna savaşı gerekçesiyle şirket tarihindeki en büyük siparişini verdi. Bu sipariş ile başlıngıçta 1,3 milyar avro olan sözleşmenin kapsamı genişletilmiş oldu.

DW Türçe’nin haberine göre, Düsseldorf merkezli şirketten yapılan açıklamada, Rheinmetall’in Alman ordusundan 8,5 milyar avro değerinde topçu mühimmatı siparişi aldığı duyuruldu.

Böylece 2023 yılından beri yürürlükte olan ve başlangıçta 1,3 milyar avro olarak belirlenen sözleşmenin kapsamı genişletilmiş oldu.

Açıklamada mermilerden kaç tane sipariş edildiği konusunda ise bilgi verilmedi. Rheinmetall’e sipariş edilen mühimmatın büyük oranda Rusya’nın savaş açtığı Ukrayna’ya gönderileceği öne sürülüyor. Ukrayna’ya birçok kez cephane gönderen Almanya’nın önümüzdeki dönemde daha fazla sevkiyat yapması bekleniyor.

Rheinmetall Genel Müdürü Armin Papperger açıklamasında, “Alman Federal Cumhuriyeti ve müttefiklerinin güvenlik önlemleri çerçevesinde bu uzun vadeli sözleşmeye duyduğu güven için müteşekkiriz” ifadesini kullandı.