fbpx

İsviçre üniversitelerinde Filistin’le dayanışma işgalleri

Paylaş

İsviçre’nin Lozan, Zürich, Bern, Fribourg ve Basel Üniversiteleri,İsrail işgaline karşı Filistin halkıyla dayanışma için üniversitelilerce işgal edildi. ABD, Hollanda, Fransa’dan sonra da “Students for Palastine” hareketi İsviçre’de de yankı buldu.

Gaste Avrupa / İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 40 bine yaklaşırken dünya genelinde İsrail devletine yönelik tepkiler ve Filistin halkıyla dayanışma eylemleri büyüyor.

Dünya genelinde pek çok ülkede karşılık bulan Filistin’e destek eylemleri İsviçre’de güçlenerek devam ediyor. Devletleri, şirketlerin ve üniversitelerin yasakçı uygulamalarına, Filistin halkıyla dayanışma gösterenlerin  kriminalize edilmek istenmesine karşı ateşkes çağrıları, İsrail işgalinin sona ermesi ve Filistin’in özgürleşmesi talebi yaygınlaşarak büyüyor.

Basel Üniversitesi

Üniversite öğrencilerinin oluşturduğu “Students for Palastine” hareketi ve onları destekleyen öğretim elemanları, araştırma görevlileri ve üniversite çalışanları İsviçre’nin Lozan, Fribourg, Bern, Basel ve Zürich kantonlarındaki üniversiteleri Filistin’le dayanışma için işgal ettiler.

Cenevre üniversitesinde henüz işgalin başlangıcında, Zürich üniversitesinde ise işgalin ilk saatlerinde yoğun polis saldırısı sonucu işgal şimdilik sona ererken, polis ve Üniversite yönetimlerinin tehditlerine rağmen Bern, Basel, Lozan ve Fribourg üniversitesinde işgal devam etmekte.

Zürich Üniversitesi

Her üniversitede ayrı ayrı oluşan işgal komitelerinin özgün talepleri olsa da hepsinin ortaklaştığı noktalar üniversitelerin Filistin halkının katledilmesine sessiz kalmaması ve İsrail devletiyle sürdürülen her türlü ilişkinin sonlandırılması yönünde.

Üniversiteliler Gazze’deki okul ve üniversitelerin %90’ından fazlasının artık eğitim için kullanılamıyor olmasını ve bu okulların hedef alınması sonucu binlerce öğrencinin katledilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek üniversitelerini bu konuda somut tutum almaya zorluyorlar.

Lozan Üniversitesi

Üniversite işgallerinde dile getirilen ortak talepler şunlar oldu:

🔥İsrail kalıcı bir ateşkesi kabul edene, uluslararası hukuka uyana ve apartheita son verene kadar, Üniversiteler tarafından desteklenen fon programları ve projeleri de dahil olmak üzere, İsrail kurumlarıyla iş birliğini derhal durdurun.

🔥Üniversiteler ile İsrail kurumları arasındaki anlaşmalar, içerisinde öğrenci temsilcilerinin de bulunacağı Üniversitelerde kurulacak bağımsız bir komisyonlar aracılığıyla incelensin. Üniversitelerin Filistin’deki soykırımda katılımı olup olmadığı açığa çıkartılsın.

Fribourg Üniversitesi

🔥Üniversitelerde Filistinli öğrencileri ve araştırmacıları desteklemeye yönelik proaktif bir politika izlensin.

🔥Üniversiteler Gazze üniversitelerinin yıkılmasını ve Gazzeli akademisyen ve öğrencilerin öldürülmesini kınayan kararlı bir duruş açıklasın.

🔥Filistin halkıyla dayanışma gösteren üniversitelilerin ifade özgürlüğü hakkına saygı duyulsun ve bu hak öncelikle bilimin merkezi olan üniversitelerde güvence altına alınsın.

🔥Şeffaflık: Üniversiteler, şahsi destekler de dahil olmak üzere finansman kaynaklarını tam olarak yayınlasın.

Bern Üniversitesi

SYKP İsviçre: Zulüm varsa, direniş haktır!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi İsviçre örgütü de işgallerle ilgili bir açıklama yaparak “Zulüm varsa, direniş en meşru haktır; Üniversite işgalcilerini selamlıyoruz!” dedi.

SYKP açıklamasında “Soykırıma varan bu katliama İsrail halkının ilerici güçleri karşı dururken emperyalist devletler, silah şirketleri, İsrail devletiyle ilişkideki uluslararası kurumlar dahi destek oluyor, seyirci kalıyor.
Bu vicdansızlığa karşı dünyanın dört bir yanından üniversite öğrencileri ve akademisyenler sessizliği kırdılar ve Filistin’i işgal edenlere karşı meydanları, üniversiteleri işgale başladılar. Onlar katliam ortağı devletlerin ve şirketlerin söylediği gibi terör destekçisi değil, insanlık onurunun yüz akı barış ve özgürlük savunucularıdır.” dedi.

Açıklamada işgalci üniversiteliler arasında SYKP’lilerin de olduğu belirtilerek, üniversiteli gençliğinin Filistin halkıyla dayanışma için gerçekleştirdikleri işgal eylemleri selamlandı, işgalcilerin talepleri karşılanıncaya kadar onların yanında olacağı belirtildi.

Gaste Avrupa