fbpx

Almanya, Hint-Pasifik bölgesine 2 savaş gemisi gönderdi

Paylaş

Almanya, Güney Çin Denizi’nde askeri varlığını güçlendirmek için bölgeye iki savaş gemisi gönderdi.

Almanya’nın ihtilaflı sular Güney Çin Denizi’nde askeri varlığını güçlendirmek amacıyla bölgeye iki savaş gemisi gönderdiği bildirildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, donanmaya ait “Frankfurt am Main” ikmal gemisi Wilhelmshaven kentinden yola çıktı.

Savunma Bakanı Boris Pistorius’un yolcu ettiği ve 200 askerin bulunduğu gemi, Almanya’dan bir ay önce ayrılan “Baden-Württemberg” isimli fırkateyn ile buluşarak Güney Çin Denizi dahil Hint Pasifik bölgesinde görev yapacak.

Almanya Silahlı Kuvvetlerinden (Bundeswehr) yapılan açıklamaya göre, gemiler aralık ayına kadar Afrika, Avustralya ve Japonya arasındaki bölgede konuşlanacak.

Savaş gemileri, Avrupa ve Almanya’nın “ekonomik açıdan en önemli bölgelerden biri olan Hint-Pasifik bölgesinde daha fazla varlık göstermesini” amaçlıyor.

Alman Hava Kuvvetleri de haziran ortasından ağustosa kadar Hint-Pasifik misyonuna katılacak ve Hindistan dahil bazı müttefik ülkelerle tatbikatlar yapılacak.

Almanya Silahlı Kuvvetleri, Hint-Pasifik konuşlandırmasını, “Alman donanmasının en önemli projesi” olarak nitelendirmişti.

Almanya, yaklaşık 20 yıl aradan sonra Güney Çin Denizi’ne ilk savaş gemisini 2021’de, bölgedeki diğer Batılı güçlere destek için göndermişti. 

Kaynak: AA