fbpx

İngiltere’de mültecilerin Ruanda’ya gönderme tasarısının onaylanmasına STK’lar tepki gösterdi

Paylaş

İngiltere’de mültecilerin Ruanda’ya gönderme tasarısının onaylanmasına STK’lar tepki gösterdi: “Mülteciler için oluşturulacak yasal ve güvenli yollar hayat kurtarır.”

İngiltere hükümetinin, mültecileri Ruanda’ya göndermemin önünü açan “Ruanda’nın Güvenliği Yasa Tasarısını” (Ruanda Planı) onaylamasına, uluslararası sivil toplum kuruluşları (STK) tepki gösterdi.

İngiliz parlamentosu olan Avam Kamarasında yasa tasarısını kabul etti. Plan, Kral Charles tarafından imzalandığında yürürlüğe girecek.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın Politikalardan Sorumlu Yöneticisi Helen Stawski, yaptığı yazılı açıklamada, “Hükümetin insanlık dışı bir politika izlemek için bu kadar olağanüstü yollara gitmesi üzücüdür” dedi.

İngiltere’nin baskı ve savaşlardan kaçanlara kapılarını açma sorumluluğu bulunduğuna dikkati çeken Stawski, “Göçmenler için daha güvenli ve yasal yollar oluşturulmalıdır. Hükümet doğru olanı yapmak yerine, çaresiz insanlara karşı görevini yerine getirmekten kaçınıyor” ifadelerini kullandı.

“ÜLKENİN AHLAKİ İMAJINA SÜRÜLEN BİR LEKE”

Uluslararası Af Örgütünün İngiltere Direktörü Sacha Deshmukh ise tasarının onaylanmasını, “ülkenin ahlaki imajına sürülen bir leke” olarak niteledi.

Parlamentonun, korunması gereken kişilere yönelik uluslararası yasaları çiğneyen bir karar aldığını ifade eden Deshmukh, tasarının mahkemeleri Ruanda’yı güvenli bir ülke kabul etmeye zorladığını söyledi.

Deshmukh, “Hükümetin siyasi çıkar elde edebileceğini düşündüğü kişilere yönelik insan hakları korumasını devre dışı bırakması son derece tehlikeli bir emsal teşkil ediyor. Mülteciler konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirme saplantısı, parlamento tarihindeki en utanç verici eylemlerinden birine yol açtı” ifadelerini kullandı.

“YASAL VE GÜVENLİ YOLLAR HAYAT KURTARIR”

Ruanda’nın halihazırda büyük bir göçmen nüfusuna ev sahipliği yaptığına da işaret eden Deshmukh, “Diğer ülkelerin olduğu gibi İngiltere’nin de mültecilerin güvenliğini sağlama sorumluluğu bulunuyor. Ruanda uçaklarının pistten kalkmaması artık daha fazla önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Save the Children örgütünün X hesabından yapılan paylaşımda ise şu ifadelere yer verildi; “Hiçbir çocuk daha iyi bir hayat için ölümcül yolları denemek zorunda kalmamalı. Bugün Manş Denizi’nde önlenebilecekken yaşanan can kayıplarından dolayı üzüntü içindeyiz. Sığınmacılar için oluşturulacak yasal ve güvenli yollar hayat kurtarır.”

RUANDA PLANI NEDİR?

İngiliz hükümeti, Nisan 2022’de hazırlanan “Ruanda Planı” kapsamında, mültecileri Ruanda’ya gönderme hedefini açıklamıştı.

Ülkede muhalefet, insan hakları örgütleri ile Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun tepki gösterdiği karar, Yargıtay ve Yüksek Mahkemece yasaya uygun bulunmuştu. Kararın ardından Haziran 2022’de Ruanda’ya 7 kişiyi taşıyan ilk uçuş ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararıyla durdurulmuştu. Bunun üzerine, İçişleri Bakanlığı, Yüksek Mahkemede yeni bir dava açmış, mahkeme de 19 Aralık 2022’de Ruanda uçuşunun yasal olduğuna karar vermişti.

Mahkeme, temyiz yolunu da açık tutmuş, insan hakları savunucularının bu mahkemede açtığı dava sonucu 29 Haziran’da Ruanda planının yasalara uygun olmadığına karar verilmişti. Hükümet ise Temyiz Mahkemesinin kararını Yüksek Mahkeme’ye taşımış, Yüksek Mahkeme de 15 Kasım’daki kararında Ruanda’ya gönderilecek kişileri bu ülkede kötü muameleye maruz kalma ve kendi ülkelerine gönderilme gibi riskler bulunduğunu belirterek planın yasaya uygun olmadığını açıklamıştı.

Bunun üzerine Ruanda’yla 5 Aralık 2023’te yeni bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre, İngiltere’nin Ruanda’ya gönderdiği düzensiz göçmenler, İngiltere dışında başka bir üçüncü ülkeye sınır dışı edilemeyecek. Ruanda’daki diğer sığınmacılarla aynı haklara sahip olacak söz konusu kişilerin yasal talepleri için destek verilecek. Ruanda’nın sorumlulukları bağımsız gözlemciler tarafından kontrol edilecek. Yasa tasarısıyla Ruanda, mültecilerin sınır dışı edilebileceği güvenli ülke kabul edilecek. Ruanda’nın güvenli olduğunu gösterir yasal adımlar ve uygulamalar da hayata geçirilecek.

İngiltere Parlamentosundan geçen tasarı, Kral 3. Charles’ın onayıyla yasalaşacak.

Kaynak: AA