fbpx

Şili’deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 112’ye ulaştı

Paylaş

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının artabileceğini açıkladı.

Güney Amerika ülkesi Şili’nin orta ve güney kesiminde etkili olan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 112’ye yükseldi.

CNN’in haberine göre, Şilili yetkililer, yangınlardan en çok etkilenen bazı bölgelerdeki olağanüstü hal (OHAL) kapsamının genişletildiği bilgisini paylaştı. Yetkililer ayrıca, Valparaiso’daki orman yangınlarında yaklaşık 1400 evin hasar gördüğünü aktardı.

Ulusal yas ilan edildi

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yaptığı açıklamada, koşullar göz önüne alındığında yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının artabileceğini, pazartesi ve salı günlerini, hayatını kaybedenler için Ulusal Yas Günü ilan edildiğini söyledi. Yangınlardan etkilenen bölgelere askeri birliklerin konuşlandırılacağını ifade eden Boric, ihtiyaç olan tüm kaynakların hazır bulundurulacağını belirtti.

AA’nın haberine göre, İçişleri Bakanı Carolina Toha, itfaiyecilerin yaklaşık 40 yangını kontrol altına aldığını, 29 orman yangıyla ise mücadeleyi sürdürdüğünü kaydetti.

Kasabalar tahliye edildi

Şili basınında çıkan haberde, Valparaiso kentine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda da yangın çıktığı belirtilmişti.

Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisinden (Senapred) yapılan açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı ve bazı kasabalarda tahliye işlemlerinin başlatıldığını duyurmuştu.

Devlet Başkanı Boric, X sosyal medya hesabından, orman yangınları nedeniyle OHAL ilan ettiklerini açıklamıştı. İçişleri Bakanı Toha da bazı yangınların “kasıtlı” çıkarıldığını düşündüklerini açıklamıştı. 

Kaynak: Bianet