fbpx

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti kendisini feshetti

Paylaş

Tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Azerbaycan’ın son işgal saldırısı ardından, 1 Ocak 2024’ten itibaren kendisini ve tüm kurumlarını feshetme kararı aldı.

Dağlık Karabağ yöneticisi Samvel Chakhramanian bir kararname ile “1 Ocak 2024’teb itibaren tüm hükümet kurumları ve organizasyonların feshedileceği” ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin varlığına son verileceğini duyurdu.

Azerbaycan Dağlık Karabağ’a yönelik 20 Eylül’de ani bir şekilde gerçekleştirdi. 24 saat sonra, Dağlık Karabağ, silah bırakmayı ve bölgenin Azerbaycan’a entegrasyonu için müzakerelerde bulunmayı kabul etti.

65 BİNİ AŞKIN KİŞİ GÖÇ ETTİ

Saldırı ardından Dağlık Karabağ boşalmaya başladı. Kitlesel bir göç yaşanıyor.  Ermenistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Ermenistan’a ulaşan mültecilerin sayısı 65 bin 36’ya ulaştı. Bu da Dağlık Karabağ nüfusunun yarısına denk geliyor.

MEL GIBSON: BİR SOYKIRIM YAŞANIYOR

Amerikalı aktör ve yönetmen Mel Gibson sanal ağlarda yayınladığı bir videoda “Tarih trajik bir şekilde tekerrür ediyor” dedi.

Gibson, Dağlık Karabağ sakinlerine verdiği mesajda “Devam etmekte olan bir soykırıma tanık oluyoruz” diye ekledi.

Ermenilerin “inançları nedeniyle” maruz kaldıkları “yüzyıllar süren baskıyı” hatırlatan aktör, Dağlık Karabağ sakinlerinin topraklarına dönebilmeleri için uluslararası toplumu harekete geçmeye ve “diplomatik çabalar” göstermeye çağırdı.

Gibson, “Hala acı çeken Ermenilere şunu söylüyorum: Cesaretinizi kaybetmeyin. Tanrı sizinledir” diye bitirdi.