fbpx

Amazon’dan yapay zeka şirketine büyük yatırım

Paylaş

ABD’li e-ticaret devi Amazon, yapay zeka şirketi Anthropic’e 4 milyar dolara varan yatırım yapacağını duyurdu. Amazon, daha önce Alexa sesli asistanını üretken yapay zeka ile güçlendirmeyi hedeflediğini açıklamıştı

Amazon, yapay zeka firması Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını açıkladı. Böylece e-ticaret devi, Microsoft, Google ve OpenAI gibi şirketlerin domine ettiği yapay zeka yarışına adım atmış oldu.

OpenAI tarafından geçen yıl piyasaya sürülen ve kısa bir komutla şiirler ve makaleler gibi yaratıcı metinler oluşturabilen sohbet robotu ChatGPT’nin başarısı, bu alana milyarlarca dolarlık yatırım yapılmasına yol açtı.

Amazon, daha önce Alexa sesli asistanını üretken yapay zeka ile güçlendirmeyi hedeflediğini açıklamıştı. Firma, bunun kullanıcıların daha sorunsuz konuşmalar yapmasına olanak sağlayacağını belirtiyor.

San Francisco merkezli Anthropic, bu alanda lider olarak gösterilen şirketlerden biri ve ChatGPT’nin rakibi olan kendi chatbotu Claude’a sahip.

Amazon CEO’su Andy Jassy, “Anthropic’in ekibine ve kuruluş modellerine büyük bir saygımız var ve daha derin işbirliğimiz sayesinde birçok müşteri deneyiminin kısa ve uzun vadede iyileştirilmesine yardımcı olabileceğimize inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın parçası olarak Anthropic, “görev açısından kritik iş yükleri” için Amazon’un çiplerini ve bulut hizmetlerini kullanacak.

Amazon, 2021’de kurulduğundan bu yana yüz milyonlarca dolar yatırım alan zeka firmasında “azınlık hissesine” sahip olacağını söyledi.

Yapay zekada rekabet kızışıyor

Anlaşma, daha önce bulut hizmetlerini Anthropic’e açan ve şirketin yüzde 10’unu satın almak için 300 milyon dolar yatırım yapan Google ile Amazon arasındaki rekabeti yoğunlaştıracak.

Yapay zeka firmalarının kullandığı modeller büyük bilgi işlem gücü gerektiriyor ve Amazon’a ait AWS ile Google Cloud dünyada bulut bilişim hizmetlerinin en büyük sağlayıcıları konumunda.

Söz konusu iş birliğiyle Anthropic’in gelecekteki temel modellerinin geliştirilmesinin hızlandırılmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, bunların bulut bilişim hizmetleri sunan Amazon Web Services (AWS) müşterileri için geniş çapta erişilebilir hale getirilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Açıklamada, Amazon’un Anthropic’e 4 milyar dolara varan yatırım yapacağı ve şirkette azınlık hissesine sahip olacağı kaydedildi.

AWS’nin güvenlik araştırması ve geleceğe yönelik temel model geliştirme de dahil olmak üzere kritik iş yükleri için Anthropic’in birincil bulut sağlayıcısı olacağı belirtilen açıklamada, Amazon müşterileri ile mühendislerinin ise Anthropic’in teknolojisine erken erişim sağlayabileceği, üretken yapay zeka kabiliyetlerini işlerine dahil edebilecekleri, mevcut uygulamaları geliştirebilecekleri ve Amazon’un işletmeleri genelinde yeni müşteri deneyimleri oluşturabilecekleri ifade edildi.

Amazon’un Anthropic ile yaptığı iş birliğinin, Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet gibi büyük teknoloji firmalarının yapay zeka yarışlarının hız kazandığı bir dönemde gelmesi dikkati çekti.

San Francisco merkezli yapay zeka güvenlik ve araştırma şirketi Anthropic, yaklaşık 2 yıl önce OpenAI’ın eski yöneticileri tarafından kurulmuş ve yakın zamanda Claude 2 adlı sohbet robotunu piyasaya sürmüştü.