fbpx

Norveç’te belediye seçimlerini sağ partiler önde tamamladı

Paylaş

Norveç’te yapılan belediye meclisi ve il meclisi seçimini Sağ Parti (H) ile İlerleme Partisi (FrP) kazandı.

Norveç’te 11 Eylül’de yapılan belediye meclisi ve il meclisi seçiminin kazananları Sağ Parti (H) ile İlerleme Partisi (FrP) oldu. Toplamda 4 milyon 356 bin 600 seçmenin oy kullanma hakkı bulunan bu yılki seçimde, Sağ Parti ülkenin en çok oy oranına sahip partisi oldu. Yaklaşık yüzyıldır ülkenin en büyük partisi olan İşçi Partisi (AP) yerini Sağ Parti’ye bıraktı.

Oyların yüzde 99,7’sinin sayıldığı seçimde partilerin aldıkları oylar şöyle: Sağ Parti (H) yüzde 25,9, İşçi Partisi (AP) 21,7, yabancı karşıtı olan FrP yüzde 11,4. Senter Parti (SP) yüzde 8,2, Sosyalist Sol Parti (SV) yüzde 6,8, Venstre yüzde 5,0, Çevre ve Yeşiller Partisi (MDG) yüzde 4,1, Hiristiyan Halk Partisi (KRF) yüzde 4,0, Kızıl Parti (RÖDT) yüzde 3,5, Endüstri ve Ticaret Partisi (INP) yüzde 3,0 , diğerleri 4,8.

21 PARTİ SEÇİME KATILDI

Seçimlere 21 parti katıldı. Ülkede yüzyıla yakındır en büyük parti olan iktidardaki Sosyal Demokrat Parti İşçi Partisi (AP) ise yüzde 3,4 gerileyerek yüzde 21,4 oranında oy aldı. Bu sonuçlara göre AP yüzyıla yakındır ilk defa ülkenin en büyük partisi olmayı kaybetmiş oluyor. İktidarın diğer ortağı olan Köylü Partisi Merkez Parti’nin (SP) oyu yüzde 6,0 gerileyerek yüzde 8,4 oldu. Yabancı karşıtı olan FrP de oylarını artırdı. Çevre Partisi olan MDG de oylarının yüzde 2,5’ini kaybetti.

Sosyalist Sol (SV) oylarını yüzde 0,9 artırırken, RÖDT’nin (Kızıl Parti) oyu yüzde 0,1 geriledi. Endüstri ve Ticaret Partisi’nin (INP) oyları yüzde 3,1 arttı. Norveç’in en eski partisi, pazar ekonomisini savunan ve sağ cephede yer alan Venstre de oylarını yüzde 1,1 artırdı.

SAĞ PARTİ BAŞKENT OSLO’YU ALDI

Başkent Oslo’da İşçi Partisi (AP) iki dönem önce Sağ Partinin (H) elinde olan belediye yönetimini almıştı. Son seçimde Sağ Parti Oslo yönetimini tekrar İşçi Partisi’nden geri aldı.

Diğer büyük illerden Bergen, Trondheim’de sağ partiler çoğunluk oluştururken, Stavanger ve Tromsö’de sonuçlar sağ partiler ile sol ve yeşiller arasında şimdilik eşit görünüyor.

10 Ağustos ile 8 Eylül tarihleri arasında erken oy kullanma süresinde 1 milyon 278 bin 849 seçmen oy kullandı. Dört yıl önce yapılan seçimde ise 912 bin 126 seçmen seçim gününden önce oy kullanmıştı.

Kaynak: Evrensel (Mahmut ALGÜNERHAN – Oslo)