fbpx

Şilili devrimci sanatçı Víctor Jara’nın katillerine 50 yıl sonra hapis cezası

Paylaş

Şili Yüksek Mahkemesi, 1973 darbesinin ardından gözaltına alınarak öldürülen şarkıcı ve söz yazarı Víctor Jara’yı kaçırıp öldürmekten suçlu bulunan yedi eski askere verilen hapis cezalarını onadı.

Şili Yüksek Mahkemesi, 1973 yılında düzenlenen darbenin ardından öldürülen şarkıcı ve söz yazarı Víctor Jara’yı kaçırmak ve öldürmekten suçlu bulunan yedi eski askerin cezalarını onadı. Karar, Jara’nın 50’inci ölüm yıldönümünün yaklaştığı günlerde verildi.

Gazete Duvar’ın El País’ten aktardığına göre; Şili Yüksek Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği karar uyarınca, eski askerler Raúl Jofré González, Edwin Dimter Bianchi, Nelson Haase Mazzei, Ernesto Bethke Wulf, Juan Jara Quintana ve Hernán Chacón Soto, ‘cinayet faili’ olarak 15 yıl, 1 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların tümüne ‘ağırlaştırılmış kaçırma’ suçundan ise 10’ar yıl, 1’er gün hapis cezası verildi. Rolando Melo Silva isimli eski asker de atılı iki suça ortaklık ettiği suçlamasıyla sırasıyla 5 yıl, 1 gün ve 3 yıl, 1 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yedi eski asker, 2018 yılında, Víctor Jara’yı kaçırıp öldürmekten suçlu bulunmuştu.

İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ 

Víctor Jara, Şili Devlet Başkanı Salvador Allende’ye düzenlenen 11 Eylül 1973 darbesi sonrası gözaltına alınmıştı. Yaklaşık 5 bin siyasi mahkumla birlikte bir spor stadyumunda sorguya çekilen Jara işkence görmüştü. Gitar çalmaya çalıştığı için elleri kırılıp öldürülen Jara’nın cesedi günler sonra 44 kurşun yarasıyla bulunmuştu.

Jara, Şili Komünist Partisi üyesiydi ve 1970 yılında halk oylamasıyla iktidara gelen Allende’yi destekleyen Unidad Popular’ın (Halk Birliği) destekçisiydi. 11 Eylül 1973 darbesinin başındaki Augusto Pinochet, Güney Amerika ülkesi Şili’yi 1990 yılına kadar yönetti, onun ülkeyi yönettiği dönemde binlerce muhalif öldürüldü. Pinochet, hüküm giymeden 2006 yılında öldü.