fbpx

Alman Tabipler Birliği yeni esrar yasa tasarısını eleştirdi

Paylaş

Almanya’da keyif amaçlı esrar yetiştirilmesi ve bulundurulmasını kısmen serbest bırakacak yasa tasarısına Alman Tabipler Birliği tepki gösterdi. Açıklamada tasarı, “Sorumsuzluk” olarak nitelendirildi.

Artı Gerçek – Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, hükümetin yeni esrar yasasını sert bir dille eleştirdi. Reinhardt, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, 18 yaşından büyük gençlerin esrara yasal yollarla erişimlerine olanak sağlamanın, “Son derece sorumsuzca” olduğunu ifade ederek, “Bu, gençleri korumak değildir” dedi.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach tarafından hazırlanan ve federal koalisyon hükümeti tarafından Çarşamba günü onaylanan yasa tasarısı, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin gelecekte sınırlı ölçüde esrar bulundurmasını ve yetiştirmesini mümkün kılıyor. Ayrıca, kurulacak esrar kulüpleri ile bunlara üye olanların kendi aralarında esrar paylaşımı yapabilmelerine de olanak sağlanıyor.

’18 YAŞINDAN İTİBAREN ESRAR KULLANMAK BEYNE ZARAR VERİR’

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Reinhardt, esrar tüketiminin gençlerin sağlıklı gelişimleri açısından büyük riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek, yasa tasarını hazırlayan ve kendi de tıp doktoru olan Bakan Lauterbach’ı bilinenlerin aksine hareket etmekle suçladı. Beynin gelişim sürecinin 25 yaşına kadar tamamlanmadığını ve 18 yaşından itibaren esrar kullanmanın bu organa zarar vereceğini ifade eden Reinhardt, “Bu hasarlar kalıcıdır ve etkisi yaşam boyu devam eder” uyarısında bulundu.

Bu durumda olanlarda psikoz, depresyon ya da anksiyete bozukluğu risklerinin önemli ölçüde arttığına işaret eden Reinhardt, yeni düzenlemenin ayrıca emniyet ve yargıda da sorunlar yaşanmasına neden olacağını belirtti. Alman Tabipler Birliği Başkanı, denetim ve güvenlik makamlarının yaşayacakları muhtemel zorluklara da değinerek, “Kıt personelle gelecekte, evlerde yetiştirilen kenevir bitkilerini saymaları ya da kenevir tarlalarından okullara ve kreşlere olan kısa mesafeleri ölçmeleri mi bekleniyor?” ifadelerini kullanarak, bunun “devlet kontrolünün kaybedilmesi” anlamına geldiğini öne sürdü.

Reinhardt esrar kullanılması ve yetiştirilmesinin kısmen yasallaşması yerine, daha çok bağımlılığı önleme ve bağımlı olanlara destek vermeye odaklanan bir uyuşturucu politikası uygulanması önerisinde bulundu.

YASA TASARISI’NDA NE VAR?

Almanya’da Bakanlar Kurulu, esrar kullanımının sınırlı yasallaşması konusunda Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısını çarşamba günü onaylamıştı. Tasarıya göre esrar, uyuşturucu maddeler listesinden çıkarılacak. Yetişkinlerin 25 grama kadar esrar bulundurmasına ve kişisel tüketim için 3 bitki yetiştirmesine izin verilecek. En fazla 500 üyeye sahip olacak “kenevir sosyal kulüpleri” adı verilen dernekler, kenevir yetiştirebilecek ve dernek üyelerine esrar tedarik edebilecek. Bir üye, bu dernekten ayda en fazla 50 gram esrar satın alabilecek.

Okul, kreş, çocuk oyun parkları ve spor salonlarına 200 metre mesafede esrar kullanımına izin verilmeyecek. 18 yaşın altındakilerin yanında da esrar tüketimi yasak olacak. Yıl sonuna kadar yasalaşması planlanan tasarının Federal Meclis (Bundestag), tarafından da onaylanması gerekiyor.

Kaynak: AA, DW TÜRKÇE