fbpx

Türkiye’de haftalık mesai saatleri Avrupa’ya göre ortalama 6 buçuk saat daha uzun

Paylaş

Avrupa’da haftalık ortalama çalışma saatinin en yüksek olduğu ülke Türkiye. Türkiye vatandaşları haftada 42,9 saat çalışırken bu süre AB ülkelerinde ortalama 36,4 saat.

Artı Gerçek – Türkiye’de istihdamda bulunan işçi ve memurlar haftada ortalama 42,9 saat çalışırken bu süre AB ülkelerinde ortalama 36,4 saat. Türkiye’de haftalık 49 saat veya daha fazla çalışanların oranı ise yüzde 28.

Euronews’te yer alan habere göre, AB İstatistik Ofisi’nin 2022 yılı verilerine göre Avrupa Birliği (AB) vatandaşları ana işinde haftalık ortalama 36,4 saat çalışıyor. Türkiye’nin en güncel verisi ise 2020 yılına ait. Buna göre Türkiye vatandaşları 42,9 saat ile 35 ülke içinde ilk sırada yer alıyor.

Zonguldakın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesinde 1997 yılında kurulan salyangoz işleme fabrikasında, Karadeniz illeri ağırlıklı Türkiyenin dört bir yanında köylüler tarafından toplanan salyangozlar işlenerek yurt dışına ihraç ediliyor. Fabrika sahibi Sadık Ayanoğlu, yılda 1500 ton salyangozu Fransa başta olmak üzere Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyetine ihraç ettiklerini, bir nevi atıl olan bir ürünü ekonomiye kazandırdıklarını kaydetti.

Hollanda 32,4 saat ile haftalık çalışma saatinin en düşük olduğu ülke. Bu veriler 20-64 yaş arası istihdamdakileri yansıtıyor. İstihdam, hem tam zamanlı hem de kısmi zamanlı (part-time) çalışanları kapsıyor.

Balkan ülkelerinde çalışma süresi daha yüksek

Türkiye’yi Karadağ (42,8 saat), Sırbistan (42,3 saat), Yunanistan (39,7 saat) ve Romanya (39,7 saat) takip ediyor.

Almanya’dakiler Türkiye’den 8 saat 20 dakika daha az çalışıyor

Diğer bazı ülkelerdeki haftalık ortalama çalışma saati ise şöyle: İspanya 36,5; İngiltere 36,4; Fransa 36,2; Almanya 34,6 ve Norveç 34,1.

Buna göre Almanya’da haftalık ortalama çalışma saati Türkiye’den 8 saat 20 dakika daha az. AB ortalaması da Türkiye’den 6,5 saat daha düşük.

TAM ZAMANLI VE KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA SAATLERİ

Haftalık ortalama çalışma saati tam zamanlı ve kısmi zamanlı türe göre değişiyor. Tam zamanlı istihdamdakiler AB’de haftalık ortalama 39,3 saat çalışırken Türkiye’dekiler 46 saat çalışıyor. Türkiye bu alanda zirvede yer alıyor.

Tam zamanlı çalışanlarda haftalık çalışma süresinin en düşük olduğu ülke ise 37,4 saat ile Finlandiya.

Kısmi zamanlı istihdam edilenlerin haftalık ortalama çalışma süresi AB genelinde 21,8 saat; Türkiye’de ise 17,4 saat. Türkiye bu alanda son sırada.

Eurostat’ın tanımına göre haftada 49 ve daha fazla saat çalışanlar “uzun çalışanlar” olarak değerlendiriliyor. Haftada 49 saat veya daha fazla çalışan oranının en yüksek olduğu ülke de Türkiye.

Türkiye’de istihdamdakilerin yüzde 28,1’i uzun çalışma saatlerine sahip. Bu oran AB genelinde yüzde 7,4. Türkiye’den sonra ikinci sıradaki İngiltere ve İzlanda’da bu oran yüzde 14,1.