fbpx

Venezuela’nın eski tartışmalı devlet başkanı Juan Guaido, Kolombiya’dan sınır dışı edildi

Paylaş

Venezuela’da eski muhalefet lideri Juan Guaido, ülkesinin geleceğiyle ilgili düzenlenecek uluslararası konferansa katılmak üzere geldiği Kolombiya’dan sınır dışı edildiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Guaido, Kolombiya’da düzenlenen “Venezuela konulu” uluslararası konferansa katılıp, burada katılımcılarla ülkesindeki siyasi durumu görüşmek istediğini bildirdi.

Sınır dışı edilmesinde Venezuela yönetiminin de “parmağı olduğu” görüşünü dile getiren Guaido, “Venezuela hükümetinin zulmünden kaçmaya çalışarak Kolombiya’ya geldim ama burada da Nicolas Maduro tarafından yine zulme uğradığımı hissediyorum. Diktatörlüğün zulmü ne yazık ki bugün Kolombiya’ya da sıçradı. ” dedi.

Guaido, sınır dışı edildiği Kolombiya’dan uçakla ticari bir uçakla ABD’ye gideceğini ve burada daha detaylı açıklamalar yapacağını aktardı.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı ise Guaido’nun siyasi nedenlerle değil ülkeye giriş için gerekli evraklarının olmadığı gerekçesiyle sınır dışı edilmek üzere kaçak göçle mücadele ekiplerinin himayesinde havaalanına götürüldüğünü açıkladı.

Maduro’nun 2018’de “hileli” bir şekilde seçimi kazandığı gerekçesiyle Guaido 23 Ocak 2019’da kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve bir çok ülke kendisini tanımıştı.

Bununla birlikte, muhalefette zaman içinde desteğini kaybetmesi üzerine sürgündeki parlamento, Guaidó’yu geçici başkanlık görevinden almış ve ülke yönetimi için “Venezuela Demokratik Üniter Platformu” adında yeni bir komite seçmişti.

Kaynak: Euronews