fbpx

Yeşil Sol Parti Bern seçim bürosu açıldı

Paylaş

27 Nisan 9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Yurtdışı seçimleri için Yeşil Sol Parti Avrupa seçim çalışmaları yaygınlaşarak devam ediyor. Avrupa’nın pek çok şehrinde seçim çalışmalarını başlatan Yeşil Sol Parti destekçileri, İsviçre’nin Bern şehrinde de seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi.

Seçim bürosunun açılışında konuşan HDP Van eski Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanvekili Yurdusev Özsökmenler, “Bu faşist iktidar rejimden kurtulalım istiyorsak mutlaka ama mutlaka sandığa gitmeli ve faşizme karşı Yeşil Sol Parti’den yana oylarımızı kullanmalıyız” dedi.

İsviçre’de oluşturulan Yeşil Sol Parti Seçim Koordinasyonu, tüm kanton ve kentlerde  örgütlenmesini geliştiriyor. Bu kapsamda birçok kentte paneller, halk toplantıları ve büro açılışları gerçekleştirilirken Bern’deki ilk seçim irtibat bürosu açıldı.  Bern’deki Türkiyeli ve Kürdistanlıların biraraya geldiği derneklerden biri olan KUTÜSCH’ün dernek binasını Yeşil Sol Parti seçim irtibat merkezine çeviren Seçim Koordinasyonu, Bern Kürt Toplum Merkezi ve Bern Alevi Dergahı’nın da seçim süreci boyunca Yeşil Sol Parti seçim irtibat bürosu olarak çalışacağını duyurdu.

Çok sayıda Türkiyeli ve Kurdistanlı siyasetçi ile demokratik kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen açılışta, HDP eski Milletvekili Yurdusev Özsökmenler gerçekleşecek seçimlerin ezilen halklar nezdinde önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. 

Özsökmenler, “Türkiye’de 20 yıldır devam eden tek adam diktatörlüğüne karşı büyük bir öfke birikmiş durumda. Emeğe, emekçiye düşman, kadına düşman, doğaya düşman, Kürt’e, Alevi’ye, halklara düşman tek adam diktatörlüğü söz konusu. Her ne kadar bedenen burada yaşasak da aklımız fikrimiz hep ülkede. Her gün katledilen, taş bağlanarak kuyulara atılan, balkondan atılıp intihar süsü verilen, çocuklarının gözü önünde katledilen kadınlarlayız. Aklımız faşist rejim tarafından bombalanan Rojava’da, aklımız fikrimiz katledilen doğamızda, toprağımızda. Eğer demokrasi gelsin istiyorsak, bu faşist iktidar rejimden kurtulalım istiyorsak mutlaka ama mutlaka sandığa gitmeli ve faşizme karşı Yeşil Sol Parti’den yana oylarımızı kullanmalıyız” diye konuştu.

Yurdusev Özsökmenler’in ardından söz alan Nejdet Atalay ise Avrupa’da başlayan Yeşil Sol Parti’nin seçime yönelik çalışmalarını aktardı. İsviçre’de seçimlerin 29 Nisan-7 Mayıs aralığında yapılacağını hatırlatan Atalay, sandıklara mutlaka gidilerek oy pusulasında Yeşil Sol Parti’ye oy verilmesi çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından Breitenrainplatz 27, 3014 Bern adresinde Yeşil Sol Parti’nin seçim bürosu olacak binanın açılışı yapıldı.

Açılış sonrası bir söyleşi düzenlenerek Bern Seçim Koordinasyonundan Ali Cem Kalkandelen seçim sürecinde yürütülmekte olan çalışmalara, sandık güvenliğine ve oy kullanımının nasıl yapılacağına yönelik bilgilendir yaptı. Etkinlik söyleşi, müzik dinletisi ardından sonlandırıldı.

ANF/ GA