fbpx

Almanya’da kadınlar yüzde 18 daha az kazanıyor

Paylaş

Almanya Federal İstatistik Dairesi’nin açıklamasına göre Almanya’da kadınlar erkek meslektaşlarından neredeyse beşte bir oranında daha az kazanıyor.

Almanya’da maaşlarda cinsler arası eşitlik yok. Bu sadece kadınların daha düşük ücretli mesleklerde çalışmasından kaynaklanmıyor. Federal İstatistik Dairesi’nin açıklamasına göre Almanya’da kadınlar erkek meslektaşlarından neredeyse beşte bir oranında daha az kazanıyor.

Geçen yıl, saat başına ortalama 20,05 euro – yani erkeklerden 4,31 euro ya da yüzde 18 daha az (erkekler 24,36 euro kazandı) aldılar.

Hesaplama yöntemindeki bir değişiklik nedeniyle, gelişme önceki yıllarla doğrudan karşılaştırılamıyor ancak uzun vadeli bir karşılaştırma yapıldığında, cinsiyetler arasındaki ücret farkının azaldığı görülmekte. 2006 yılında araştırmanın başlangıcında bu oran yüzde 23’tü. Doğu Almanya’da cinsiyetler arası ücret farkı şu anda yüzde 7 olup, Batı’daki yüzde 19’luk oranın çok altında.

Verilere göre, bu farklılıklar temel olarak kadınların erkeklere kıyasla daha düşük ücret ödenen sektörlerde, mesleklerde ve iş seviyelerinde daha sık çalışmasından kaynaklanmakta. İstatistikçilere göre, „Öte yandan, kadınlar daha sık yarı zamanlı çalışmakta ve bu da daha düşük ortalama brüt saatlik kazançla ilişkilendirilmekte.“ Bu faktörler ücret farkının yüzde 63’ünü açıklamakta.

Kalan yüzde 37’lik kısmın ise açıkça kadınlara yönelik ayrımcılıktan kaynaklanıyor: Karşılaştırılabilir niteliklere, mesleklere ve istihdam geçmişlerine sahip olsalar bile, kazançlarda hala fark var. Düzeltilmiş ‘cinsiyete dayalı ücret farkı’ olarak adlandırılan bu farkın yüzde 7 olduğu tahmin edilmekte.

Kaynak: Yeni Hayat