fbpx

Fransız enerji şebekesi operatörü RTE müşterilerine en az 1 milyar euro geri ödeme yapacak

Paylaş

Avrupa’da yaşanan enerji krizi sırasında gelirleri artan Fransız elektrik şebekesi operatörü RTE, en az 1 milyar euroyu müşterilerine geri ödeyeceğini açıkladı.

Hisseleri büyük oranda devlete ait olan RTE ‘den çarşamba günü yapılan açıklamada, geri ödenecek miktarın 2022 yılı için yapılacak kar tahminleriyle belirleneceği belirtildi.

2023 yılı başlarında büyük enerji kullanıcılarına yapılacak geri ödemelerin 1 milyar 500 milyon euroyu bulabileceği belirtildi.

RTE’nin geri ödeme açıklaması, enerji şirketleri üzerindeki kamuoyu baskısının arttığı bir dönemde geldi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle enerji fiyatlarındaki artış, enerji şirketlerinin olağanüstü kar elde etmesine neden oldu.

RTE Finans ve Satın Alma Direktörü Laurent Martel, yaklaşık 380 elektrik alıcısı şirketin geri ödemeden 130 milyon euroyu paylaşacağını ifade etti. 

Bu şirketler arasında, kimya fabrikaları, metal işleme sahaları, çelik üretim operasyonları ile kağıt ve karton fabrikalarının yer aldığı belirtildi.

Öte yandan en az 1 milyar euroluk geri ödemenin büyük kısmından endüstri ve hane halkı arasında köprü konumunda olan orta ve düşük gerilim şebekelerinin operatörleri yararlanacak. 

RTE’nin gelirleri “ara bağlantılarını” ulusal sınırların ötesinde kullanmak için ödenen ücretler sayesinde bu yıl özellikle çok yüksek oldu.

Kaynak:Euronews Türkçe