fbpx

Faşistler İtalya’da bir kez daha iktidara tırmanıyor

Paylaş

Giorgia Meloni önderliğindeki faşist parti İtalya’nın Biraderleri (FdI) birinci parti konumuna yükseldi. FdI Berlusconi ve Salvini’nin sağ partileriyle koalisyon kurduğu takdirde Meloni, İtalya’da II. Dünya Savaşı sonrası iktidara yükselen ilk faşist başbakan olacak.

İtalya’da Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği genel seçimlerin sandık çıkış anketlerine göre belirlenen gayri resmi sonuçlarına göre , Giorgia Meloni liderliğindeki faşist İtalya’nın Kardeşleri seçimi önde götürüyor. 

Seçimlerde, 200 sandalyeli parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu ile 400 sandalyeli parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinin 5 yıl görevde kalacak yeni üyeleri belirleniyor.

EuroNews, Opinio enstitüsünün kamu yayıncısı RAI kanalı için yaptığı ankete göre, İtalya’nın Kardeşleri (FdI) oyların yüzde 22 ila 26’sını alırken, koalisyon ortakları Matteo Salvini’nin aşırı sağcı Lega Partisi yüzde 8,5 ila 12,5 ve Silvio Berlusconi’nin muhafazakar Forza Italia (FI) partisi  yüzde 6 ila 8 aralığında oy aldığını bildirdi. 

Resmi olmayan rakamlara göre FdI, FI ve Lega koalisyonunun hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da çoğunluğu garantilemesiyle 1945’ten bu yana ilk kez aşırı sağcı bir parti İtalya’yı yönetebilir.

Matteo Salvini Twitter’dan yaptığı açıklamada koalisyonun “hem Meclis’te hem de Senato’da açık bir avantaja” sahip olduğunu söyledi.

Solda durum

Solun en büyük gücü Demokrat Parti (PD) yüzde 17 ila 21 arasında bir oya ulaşacak görünüyor.

5 Yıldız Hareketi (M5S) ise yüzde 13,5 ila 17,5 oy oranı ile 2018’deki 30’u aşan tarihsel başarısınınoldukça gerisinde kaldı. 

İtalya’nın Kardeşleri , Lega  ve Forza Italia  ile bazı küçük partilerden oluşan sağ ittifakın toplam oy oranı yüzde 41-45 dolaylarına çıkarken PD’nin şemsiyesi altındaki merkez sol ittifakın oy oranı yüzde 25,5-29,5 arasında kaldı.

Giorgia Meloni

45 yaşındaki Meloni, partisinin kazandığı nispeten yüksek oy oranıyla ülkenin ilk kadın ve faşist başbakanı olmaya çok yakın. 

Kitleselleşmiş ve söylemini nispeten merkeze yaklaştırmış olmakla kökenindeki neo-faşist baskın karakteri koruya gelen İtalya’nın Kardeşleri’nin ittifak yaptığı göçmen karşıtı Matteo Salvini ve eski Başbakan Silvio Berlusconi ile bir koalisyon hükümeti kurarak iktidara yükselmesi mümkün görünüyor. 

Kaynak: Bianet