fbpx

Kraliçe’nin naaşına dokunmak isteyen kişi tutuklandı

Paylaş

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in başkent Londra’daki Westminster Hall’de halkın ziyaretine açılan naaşına dokunmak isteyen biri, polis tarafından yaka paça yere yatırılıp etkisiz hale getirildikten sonra sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Reuters, ismi açıklanmayan bu kişinin daha sonra “kamu düzenini bozmak” suçundan tutuklandığını duyurdu. Westminster Hall’de bulunan bir ziyaretçinin çektiği ve Twitter üzerinde paylaştığı görüntüleri kısa sürede yüzbinlerce kişi izledi.

Polisin, Kraliçe’nin naaşına dokunmak isteyen kişiyi sert bir şekilde yere indirmesi tepki topladı.

Bu arada Kraliçe’nin naaşını görmek isteyenlerin oluşturduğu kuyruk yoğunluk nedeniyle durduruldu. Kültür Bakanlığı’nın verdiği bilgiyi aktaran Reuters, naaşı görmek isteyenlerin yaklaşık 16 saat kuyrukta beklemek zorunda kaldığını bildirdi.

İngiliz hükümet yetkilileri, Kraliçe’nin tabutunu görmek için bekleyen ziyaretçilerin oluşturduğu kuyruğun Southwark Parkı’nda kapasitesine ulaşması nedeniyle en az 6 saat durdurulduğunu açıkladı.

Naaşı ziyaret için kuyrukta bekleme süresi 24 saate çıktı

İlerleyen saatlerde hükümet tarafından yapılan ayrı bir açıklamada ise, naaşı görmek için bekleme süresinin 24 saate çıktığı belirtilerek, yurt dışından veya yurt içinde gelmek isteyenlere boşuna Londra’ya yolculuk yapmamaları istendi.

Kraliçe Elizabeth’in 14 Eylül Çarşamba günü Buckingham Sarayı’ndan Westminster Hall’e getirilen naaşı, 19 Eylül Pazartesi günü düzenlenecek cenaze törenine kadar halkın ziyaretine açılmıştı.

Parlamento binasındaki Westminster Hall’de katafalka konulan Kraliçe Elizabeth’in tabutunu görmek isteyen on binlerce kişi, yaklaşık 8 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetmişti.

Kraliçe’nin cenaze töreni, 19 Eylül Pazartesi günü İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek.

Buradaki törenin ardından Kraliçe’nin naaşı, İngiliz Kraliyet ailesinin daimi konutlarından biri olan Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne nakledilip defnedilecek.