fbpx

Almanya 3. Yardım Paketi’ni açıkladı: Çocuk parası artıyor, öğrencilere bir seferlik 200 Euro ödenecek

Paylaş

Almanya’da koalisyon partileri SPD, Yeşiller ve FDP’nin artan enflasyon, Ukrayna savaşı ve Rusya’nın gazı kesmesinden ötürü doğan sorunlara karşı 3. Yardım Paketi’ni açıkladı. Buna göre elektrik fiyatlarına zam yapılamayacak, çocuk parasına yüzde 18 zam yapılacak ve tüm öğrencilere bir kereye mahsus 200 euro enerji parası yatırılacak.

Almanya’da hükümet, tüketicileri ve şirketleri yükselen enflasyonun etkisinden korumak için tasarladığı üçüncü pakete 65 milyar euro ayırdı.

Hükümet tarafından Pazar günü yayınlanan bir belgede açıklanan ve üç koalisyon partisi tarafından üzerinde anlaşılan tedbirler arasında, indirimli toplu taşımanın uzatılması ve ağırlıklı olarak enerji sektöründe faaliyet gösteren 9 bin şirkete 1,7 milyar euroluk vergi indirimi yer alıyor.

Başbakan Olaf Scholz düzenlediği basın toplantısında, “Bu, şu ana kadarki üç paketin en büyüğü” ifadesini kullandı.

Hükümet tarafından yayımlanan belgede de, “Beklenen yüksek fiyat artışlarına karşı, vatandaşlar ve enerji sektöründeki şirketler desteklenmelidir” denildi. Belgede, “Bu durum aynı zamanda ekonomi ve işgücü piyasasını da destekleyecek, zira vatandaşlar tüketmeye, işletmeler de yatırım yapmaya devam ediyor” ifadeleri yer aldı. Ayrıca hanehalkını elektrik fiyatlarının baskısından kurtarmak amacıyla elektrik fiyatlarına bir fren getirilmesi ve şebeke ücretlerindeki artışın sınırlandırılması gerektiği kaydedildi.

Hükümet bu amaçla düşük maliyetli elektrik üretim tesisleri için bir gelir üst sınırı belirlemeyi planlıyor. Federal Hükümet bu konuda hızlı bir şekilde sonuca varılabilmesi için Avrupa Birliği’nde (AB) de baskı yapılacağını duyurdu. Avrupa’da tartışılmakta olan tedbirlerin zamanında kabul edilip uygulanamaması halinde, Federal Hükümet tüketiciler üzerindeki yükü hafifletmek için elektrik piyasasının uyumlandırılması konusunda kendisi devreye girecek.

Kaynak: DW Türkçe, Reuters, Dış Haberler, SPD