fbpx

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini imzaladı. Başkan Biden, iki ülkenin NATO’nun tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini ifade etti. 

Biden, iki ülkenin NATO üyeliğine yönelik “Bu ittifak içinde ve yalnızca Avrupa ve ABD’nin değil, bütün dünyanın istikrarı ve güvenliği için tarihi bir dönüm noktası” şeklinde konuştu. 

Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmak isteyerek ittifak üyesi bir ülkeye yapılan saldırının tüm ittifaka yapışmış sayıldığına dair “kutsal bir taahhütte” bulunduğunu söyledi.

ABD Senatosu’nda geçen hafta yapılan oylamada iki parti de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek vermişti. 

Fransa ve İtalya’nın iki ülkeye onay vermesi ile birlikte İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini onaylayan NATO üye sayısı 23’e çıktı.  

Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Slovakya ve İspanya’da bu iki ülkenin üyelikleri henüz onaylanmadı.

Türkiye, iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliklerine terör örgütleriyle ilişkilerini gerekçe göstererek şartlı evet demişti.

İsveç ve Finlandiya Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak NATO üyeliği talep etmişti. NATO geçtiğimiz ay iki ülkenin katılım protokolünü imzalamış böylelikle üyelik süreci başlamıştı. 

Bir ülkenin NATO’ya üye olabilmesi için ittifakı oluşturan tüm devletlerin parlamentolarında üyeliği onaylaması gerekiyor.

Kaynak: Euronews Türkçe