fbpx

Oslo’da silahlı saldırı: 2 ölü, 21 yaralı

Paylaş

Norveç’te gece kulüplerinin bulunduğu bir sokakta radikal islamcı biri tarafından düzenlenen silahlı saldırıda iki kişi öldü. Bazıları ağır 21 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili bir kişi polis tarafından yakalandı. 

Norveç’in başkenti Oslo’da LGBTİQ+ bireylerin yoğun olarak gittiği bir gece kulübünün de bulunduğu sokakta 24 Haziran’ı 25 Haziran’a bağlayan gece saat 01:00 sıralarında saldırı düzenlendi. 

Saldırının nedenine dair açıklama yapılmazken, olayda 2 kişi öldü. İlk önce 14 olduğu bildirilen yaralı sayısı ise daha sonra 21’e yükseltildi.

Görgü tanıklarından biri, elinde çanta ile gelen bir kişinin silahını çıkararak ateşlediğini söyledi. Norveç polisi ise saat 01:14’te ihbar alındıktan 5 dakika sonra şüphelinin yakalandığını açıkladı. 

Olayda bir tek saldırganın olduğunu açıklayan polis, zanlının otomatik silah taşıdığı iddiasını henüz doğrulamadı. 

Başkent Oslo’ya saldırı sonrası birçok polis sevk edilerek güvenlik önlemleri artırıldı. 

Zanlı, İran asıllı radikal İslamcı

Norveç istihbaratı tarafından yapılan açıklamada ise zanlının 2015 yılından beri gözlem altında olduğu belirtildi. 

İran kökenli olduğu belirtilen ancak ismi açıklanmayan saldırganın, radikal İslamcı olduğu ve akıl hastalıkları geçmişi bulunduğu belirtildi.  

‘LGBT Onur Yürüyüşü’ iptal edildi

Norveç polisi, eşcinsel gece kulübünün saldırıya uğraması sonrası Osloa’da cumartesi günü yapılacak LGBTQI+ yürüyüşünün iptal edilmesini istedi. 

Polisin talebi sonrası organizatörler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda, Oslo’da Onur Haftası ile ilgili bütün planlı organizasyonların iptal edildiğini duyurdu.

Kaynak: Euronews