fbpx

Kıbrıs’ta kapalı alanlar ve toplu etkinliklerde maske kullanımı geri döndü

Paylaş

Kıbrıs’ta koronavirüs önlemleri, yaşanan vaka artışları nedeniyle yeniden sıkılaştırıldı. Kapalı alanlar ve toplu etkinliklerde maske kullanımına yeniden başlandı.

Kıbrıs’ta son bir hafta içinde toplam koronavirüs vaka sayısının 310’dan 859’a çıkması üzerine yüzde 177’lik artış sonrası kapalı alanlar ve toplu etkinliklere maske şartı getirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bir önceki kararlarda hastane, huzurevi, bakım evleri, cezaevlerinde maske kullanımı bulunmaktaydı. Ayrıca son kararlarda buna ek olarak kalabalık ve kapalı olan alanlarda maske takılması kararı gelmiştir” denildi.

NTV’de yer alan habere göre, KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar şu şekilde:

-Üst solunum yolu şikayetleri olan kişiler kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanacaklardır.

-Risk grubunda olan (60 yaş üstü kişiler, akciğer, böbrek, nöroloji hastalığı olanlar, uzun süre bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişiler, diabet hastalarıi HIV hastaları) aşısız kişiler kapalı alanlarda maske kullanacaklardır.

-Hastaneler ile sağlık merkezleri, yaşlı bakım evleri, huzurevleri ve cezaevi çalışanları ve bu merkezleri ziyaret eden kişiler maske kullanacaklardır.

-Kapalı alanlarda gerçekleştirilecek kalabalık toplantı/ organizasyonlarda maske kullanılacaktır.

-Covid-19 pozitif kişi ile temas eden kişiler semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edecektir.”