fbpx

İsviçre’de Kadın Grevi’nin 31.yılında kadınlar sokakları doldurdu

Paylaş

İsviçre’de 14 Haziran 1991’de ilki gerçekleşen kadın grevinin 31. yıldönümünde İsviçre’nin çoğu kentinde kadınlar ve LGBTİQ+’lar, eşdeğer işe eşit ücret talebiyle eylemler gerçekleştirdi.

Eşit haklar talebiyle ilk defa 14 Haziran 1991 tarihinde ulusal greve giden İsviçreli kadınlar, grevin 31’inci yıldönümü nedeniyle birçok kentte sokaklara çıktı. Kadın ve LGBTQ+ bireylere yönelik şiddet ve emek sömürüsünü protesto eden binlerce kişi, iktidarın şiddet ve emek sömürüsüne karşı caydırıcı yasal düzenlemelere gitmesini talep etti.

Zürich, Lausanne, Bern, Basel, St.Gallen başta olmak üzere gerçekleşen eylemlerde kadınların ev içi, iş yeri ve her alanda sömürülen emeği vurgulandı. Kantonların Feminist Kolektifleri adına yapılan konuşmalarda, kadınların emeklilik yaşının arttırılmak istenmesi protesto edilirken LGBTİQ+’lara ve kadınlara karşı işlenen nefret suçlarına karşı yaptırımlar uygulanması gerektiği vurgulandı.

İçinde çok sayıda kadın örgütleri ve LGBTQ+ dernekleri ve sendikaların da bulunduğu Feminist Grevi Cenevre Kolektifi öncülüğünde Cenevre’de yapılan eylem Place de Neuve’de başladı. Burada kadına yönelik şiddeti anlatan skeç ve tiyatro gösterileri yapıldı. Şiddete karşı sık sık çığlıklar atan kadınlar, “Hayır hayırdır”, “ Erkek egemenliğine son”, “Eşit işe eşit ücret”, “Hetero normlara hayır” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Eylemler geç saatlere kadar konser ve etkinliklerle devam etti. Polisin bankaların önünde nöbet tutması dikkat çekti.