fbpx

Biden: Çin Tayvan’a saldırırsa müdahale ederiz

Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in Tayvan’a saldırısı halinde ülkesinin askeri olarak duruma müdahale edeceği uyarısında bulundu. Bu açıklamaya Çin’den tepki gecikmedi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Vang: “ABD, Çin halkının (Tayvan’la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır”. dedi.

Biden ne demişti?
Biden, Tokyo’da Japonya Başbakan Kişida Fumio ile ikili görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin “Çin saldırırsa, ABD Tayvan’ı askeri olarak korur mu?” şeklindeki sorusu üzerine, “Evet. Verdiğimiz taahhüt bu” diyerek yanıt verdi.

Associated Press, ABD’de ilk defa yönetimin Tayvan’ın olası işgal halinde askeri olarak korunacağına dair bu şekilde bir açıklama yaptığına dikkat çekti.

ABD Başkanı verdiği yanıtta, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinden sonra Tayvan’ın korunmasının her zamankinden daha fazla gerekli olduğunu vurguladı.

Çin’in Tayvan’a karşı güç kullanma çabasının tüm bölgede taşları yerinden oynatacağı görüşünü dile getiren Biden, bunun Ukrayna’da olanlara benzer başka gelişmeleri tetikleyeceği uyarısında bulundu.

ABD: Japonya’nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyeliğine destek verecek
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, ABD Başkanı Joe Biden’in ülkesinin “reformdan geçirilmiş” Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyeliğine destek vereceğini açıkladı.

BM tarafından kabul edilmesi halinde, ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’den sonra Japonya BM Güvenlik Konseyi’nin 6. daimi üyesi olacak.

Biden, Tokyo’da Başbakan Fumio ile ikili görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, gelecek G-7 zirvesine Japonya Başbakanı’nın doğum yeri olan Hiroşima’nın ev sahipliği yapmasına destek verdiğini bildirdi.

“Hint-Pasifik ticaret anlaşması bölge halkının yararına olacak”
Biden, yeni oluşturulacak Hint-Pasifik ekonomik ticaret anlaşmasının ABD’nin bölgedeki diğer ülkelerle işbirliğini artıracağını belirterek, bu anlaşmanın bölge halklarına önemli yararlar sağlayacağını savundu.

ABD’nin “müttefiki Japonya’nın savunmasına tam bağlı olduğunu” kaydeden Biden, “ABD-Japonya ittifakı Hint-Pasifik barış ve refahı için köşe taşıdır.” diye konuştu

İki ülkenin “bugün de gelecekte de zorlukları birlikte karşılayacağını” kaydeden Biden, Rusya’nın Ukrayna saldırıları karşısında Japonya’nın tutumundan dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Bu arada Beyaz Saray’dan yapılan ayrı bir açıklamada, Hint-Pasifik ticaret anlaşmasının ABD ve Asya ülkelerinin yolsuzlukla mücadele, temiz enerji, elektronik ticaret, tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi de içinde olmak üzere bir çok alandaki işbirliğinin artırılmasına olanak sağlayacağı vurgulandı.

Yeni anlaşmanın, eski Başkan Donald Trump’ın 2017 yılında çıktığı Trans-Pasifik Ortaklığı’nın yerine inşa edilmesi öngörülüyor.

Kaynak: euronews