fbpx

İskoçyalı vekillerden HDP önergesi

Paylaş

İskoçya Parlamentosu üyesi Yeşiller Partisi Milletvekili Ross Greer, Halkların Demokratik Partisi milletvekilleriyle ilgili verdiği önerge 14 milletvekili tarafından desteklendi. Önergede Türkiye’ye çağrı yapıldı.

AİHM Kararı hatırlatıldı

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Karen Adam, Ariane Burgess, Maggie Chapman, Bob Doris, Kenneth Gibson, Bill Kidd, Gillian Mackay, Ruth Maguire, John Mason, Stuart McMillan, Emma Roddick, Paul Sweeney, David Torrance ve Mercedes Villalba tarafından desteklenen önergede şunlar ifade edildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türk hükümetinin HDP’den 40 milletvekilinin siyasi dokunulmazlık statüsünü kaldırma hamlesini hukuka aykırı bulduğunu hatırlatır, bu anayasa değişikliğini takiben, bireysel davalar dikkate alınmadan milletvekilleri hakkında topluca ceza davası açıldığının ve o zamandan beri 14 milletvekilinin tutukluluk halinin devam ettiğinin altını çizeriz.”

Eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bu kararla dokunulmazlıklarının kaldırılıp tutuklandıklarının hatırlatıldığı önergede şu ifadelere yer verildi: “Türk hükümeti bunun yanısıra önceki dönem HDP Eşbaşkanları ve bir milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmış ve AİHM ihlal kararı vermesine rağmen AİHM kararını uygulamayı reddetmişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılması bu milletvekillerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesi uyarınca ifade ve toplanma özgürlüğü haklarını ihlal etmiştir. Mevcut rejimin Türkiye’deki Halkların Demokratik Partisi’ne, insan hakları gruplarına ve bağımsız medya kuruluşlarına karşı düzenlediği sürekli baskı kampanyasına şiddetle karşı çıkıyor ve Türk hükümetini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına uymaya çağırıyoruz.”