fbpx

Fransa’da Macron ve Le Pen ikinci tura kalıyor

Paylaş

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen ikinci tura kaldı.

Ülkede 12 adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, yerel saatle 20.00’de sona erdi.

Sandık çıkışı anketine göre hiçbir aday, cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi.

Buna göre, Macron oyların yüzde 28,1’sini alarak seçimin ilk turundan birinci çıktı. Le Pen de yüzde 23,3 ile ikinci oldu.

Sol yüzde 20,1 aldı

Fransa’da Sol-Sosyalist aday yüzde 20,1 oy alırken aşırı sağcı Eric Zemmour yüzde 7,2 ve merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse yüzde 5 oy aldı.

Yeşiller Partisinin Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Yannick Jadot yüzde 4,4 ve Sosyalist Partisinin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da yüzde 2,1 oyda kaldı. Hidalgo böylece Sosyalist Parti’den seçimlere katılan adaylar arasında en az oyu alan isim oldu. Aynı şekilde merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi’nin adayı Pecresse de partisinin seçimlerde en düşük oy olan adayı oldu.

Jean-Luc Melenchon

Yarı Başkanlık sistemi Fransa’da kaybeden adayları Macron’u desteklemeye itti

Sandıkların kapanmasının ardından çıkış anketlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Macron ile aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in ikinci tura kaldıklarının görülmesinin ardından birçok aday Macron’a destek mesajları yayınladı. Aralarında Melenchon, Hidalgo, Pecresse ve Roussel gibi isimlerin bulunduğu adaylar seçmenlerden Le Pen’e oy vermemelerini ve tercihlerini Macron’dan yana kullanmalarını istedi.

Kaynak: Euronews, Dış Kaynaklar