fbpx

Antalya’da yapılan Ukrayna-Rusya görüşmesi bitti

Paylaş

Türkiye’nin arabuluculuğu ile Antalya Diplomasi Forumu (ADF) marjında Antalya’da düzenlenen Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı başladı.

Antalya’daki Regnum Carya Otel’de TSİ 11.25’te başlayan görüşme TSİ 12.50’de sona erdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu zirve öncesi Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile ikili görüşme yapmıştı.

Rus ve Ukrayna dışişleri bakanları savaştan bu yana ilk kez bir araya geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov dün yaptığı açıklamada, bu görüşmenin çok önemli olacağını söylemişti.

Toplantı sonrası açıklama

Üçlü zirve sonrası dışişleri bakanları ayrı ayrı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“24 saatlik ateşkes konusunu ele aldık ancak herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Aynı zamanda çabalarımızı sürdürmeye karar verdik. Amacımız insani konulara çözüm bulmak. Bu formatta bir görüşme için daha hazır olacağım. Bence iki dışişleri bakanı bir araya gelince, barış, güvenlik konularını ele almaları gerekiyor. Çünkü liderleri, parlamento onlara bu konuda yetki veriyor. Bu bağlamda görüşmelere devam etmeye hazırım. Amacımız, Ukrayna’da savaşı sona erdirmek.”

Lavrov (insani koridorlar) buna bir taahhüt vermedi. Yine de ilgili yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını belirtti. Antalya’daki gibi bir formatta buluşmada mutabık kaldık. Çözüm arama ihtiyacı doğarsa yeniden buluşmaya mutabıkım. Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız

Görüşmeye ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise şunları kaydetti:

“Bugünkü görüşmemiz sonucunda müzakerenin yerini alacak hiçbir şeyin olmadığı anlaşıldı.

Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır.”

Kaynak: Independent TÜrkçe